in

Kapıcı Daireleri Kiraya Verilebilir Mi ?

Kapıcı dairesini kiralamak yasal mıdır ?

Emlak sektöründe tartışma hususlarından birisi de apartmanlarda ya da sitelerde kapıcı dairelerinin kiraya verilip verilemeyeceği konusu. Kullanılmayan kapıcı dairesi kiraya verilir mi ? Kapıcı dairesinin kira geliri kimindir ? Kapıcı dairesini kiralamak yasal mıdır ?

Türkiye’de 81 ilde doğalgaza geçiş yapılmaya başlanınca birçok sitede ve apartmanda çalıştırılan kapıcılar lüzumsuz maliyet olarak görülmeye başlandı. Kömürlü kalorifer sistemi olmayınca kapıcıların ana faaliyet alanları daha ekonomik şekilde giderilme yoluna gidildi. Bu durumda da kapıcı dairelerinin kiralanması tartışmaları ortaya çıktı. Kullanılmayan kapıcı dairelerinin kiralanması karşısında yasal bir engel var mı ?

KAPICI DAİRELERİ KİRALANABİLİR Mİ ?

Kanuna göre apartmanların ve sitelerin ortak alanlarından birisi de kapıcı daireleridir. Bu kapıcı dairelerinde tüm kat maliklerinin hakkı bulunmaktadır. Yasaya göre ayrıca, belirli sayıda daireden oluşan sitelerde ve apartmanlarda, kapıcı dairesi yapılması kanuni zorunluluktur ve bu dairelerin en az 30 metrekare genişliğinde olması gereklidir. Ayrıca bir oturma odası, iki yatak odası, banyo, tuvalet ve mutfak kapıcı dairelerinin içerisinde yer almalıdır.

Kapıcı dairelerinin kiraya verilip verilemeyeceği kanunla net bir şekilde ifade edilmiştir. Belirli şartlar yerine getirilirse kapıcı daireleri de kiraya verilebilir. Ancak bu karar Kat Malikleri Genel Kurulu’nda alınmalıdır. Kapıcı dairesinin kiraya verilmesi konusu, tüm kat maliklerinin iştirak etmesi gereken Kat Malikleri Genel Kurulu’nda oylanır. Yapılan oylamada bir kişi bile hayır oyu verse, kapıcı dairesi kiraya verilemez. Kapıcı dairesi hayır oylarına rağmen kiraya verilirse ortaya hukuksuz bir durum çıkmış olur.

KAPICI DAİRESİ KİRA GELİRİ KİME VERİLİR ?

Kapıcı dairelerinde tüm kat maliklerinin hakkı bulunmaktadır. Bundan dolayı oradan elde edilecek kira gelirleri de kat malikleri arasında eşit bir şekilde bölüştürülmelidir. Ancak Türkiye’de genel uygulama kapıcı dairelerinden elde edilen kira gelirleri ile apartman giderlerini karşılamak ve bu yolla apartman aidatlarını azaltarak kat maliklerinin aidat giderlerini kısmak şeklinde olmaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

168 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kocaeli Serbest Bölge Yeni Yatırımcıları Bekliyor

Emlakçılar İçin İkna İlkeleri