in

Kapıcı Tazminatını Kim Öder ?

Kapıcı tazminatını ödemekten kiracı mı yoksa ev sahibi mi sorumludur ?

Kapıcı maaşı kadar kapıcı tazminatı konusuna dair de ev sahipleri ile kiracılar arasında ödemenin kimin tarafından yapılması gerektiği konusu ile ilgili anlaşmazlıklar yaşanmaktadır. Bilindiği üzere kapıcılık hizmeti veren apartman görevlilerinin de diğer çalışanlar gibi kıdem tazminatı hakkı bulunmaktadır.

Bu nedenle birçok bina kapıcının işten çıkarılması veya emekli olması halinde toplu para ödemesi yapmak yerine bu tutarı her ay düzenli olarak bina sakinlerinden aidat içerisinde toplamayı tercih etmektedir. Aidat içerisinde toplanması sebebi ile kiracılar ile ev sahipleri arasında “kapıcı tazminatını kim öder?” konusu ile ilgili anlaşmazlıklar yaşanmaktadır.

KAPICI TAZMİNATINI KİM ÖDER, EV SAHİBİ Mİ, KİRACI MI SORUMLU ?

Kapıcı tazminatı konusu ile ilgili kimin sorumlu olduğunu Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 20. ve 18. maddeleri kapsamında belirlenmekte olup bu kanun maddelerine göre sorumluluk kat malikine yani ev sahibine aittir. Ancak ev sahibinin sorumlu olduğu halde ödeme yapmaması halinde sorumluluk kiracıya geçer.

Fakat burada kiracıya bir kolaylık sunulmuş, kiracının sorumluluğu ödediği kira miktarı ile sınırlandırılmıştır. Yine kiracı tarafından kapıcı için yapılan kıdem tazminatı miktarını kiradan düşme hakkı tanınmaktadır. Ev sahibi ile kiracı arasında imzalanan kira sözleşmesi maddeleri içerisinde böyle bir madde yer alıyorsa bu durumda kira sözleşmesi geçerli kabul edilir.

Yani ev sahibi kira sözleşmesine kıdem tazminatı yükümlülüğünün kiracıya ait olduğunu söyleyen bir madde eklemişse ve kiracıda bu maddeyi kabul ederek kira sözleşmesini imzaladıysa bu durumda kapıcının kıdem tazminatını ödeme yükümlülüğü kiracıya geçmiş kabul edilir.

Ne düşünüyorsunuz?

260 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kredi Borcu Olan Ev Satılır mı ?

TOKİ 45 Bin Liradan Başlayan Fiyatlarla Konut, İş Yeri ve Arsa Satış İlanı Yayımladı !