in

Kardeşimin Borcundan Dolayı Bana Da Haciz Gelir Mi ?

Aynı adreste ikamet eden kişinin malları hacizden etkilenir mi ?

Günümüzde parasal işlemlerimizi genellikle bankalar üzerinden yaparız. Toplu para ihtiyacımız olduğu zaman direkt olarak kredi kullanma yoluna gideriz. Bunun nedeni, kişilerin haklarının yasal işlemlerle korunduğu, para alışverişinin yasal olarak yapıldığı mecraların bankalar olmasıdır.

Yasaların elverdiği haklarla finans kuruluşları, verdikleri kredilerin geri dönüşünü mümkün kılmak için bazı kurallar koyarlar. Ancak bankalar bazen farklı sebeplerle verdikleri kredilerin tamamının geri tahsilini yapamazlar. Kredi kullanan kişiler yaşanan bazı sorunlardan dolayı kredi borçlarını ödeyemez hale gelebilir ve bunun sonucu haciz gelmesine kadar gidebilir. Bankalar borçlu kişiyi bu evreye gelinceye kadar birkaç kere farklı kanallar yoluyla uyarırlar. Tüm bu uyarılara rağmen kişi hala kredi borcunu ödemezse haciz işlemleri başlatılır.

Kişinin borcundan dolayı birçok aile bireyi zor durumda kalabilir. Bu borcu ödemekle yükümlü olabilir.

Peki krediyi kullanan kişinin kardeşleri için de bu durum söz konusu mu ? Kardeşin borcundan dolayı haciz gelir mi ?

Ülkemizde son yıllarda bu hususta son derece büyük gelişmeler yaşandı ve tüketicilerin haklarının korunmasına özen gösterilmesi açısından hem devlet açısından hem bankalar tarafından gerekli adımlar atıldı veya sivil toplum kuruluşlarının çağrıları ile yapılmaya çalışıldı.

Haciz işlemlerinin basamakları vardır. Bir kişi borcundan dolayı icraya verilmişse bunun için ilgili icra müdürlüğü borçlu şahsa tebliğ çıkartarak borcun ödenmesi ister. Kişi kredi borcunu ödemekten imtina ederse haciz işlemlerine başlanır.

Bu haciz ilk etapta borçlu kişinin banka hesaplarına ve maaşına olur. Ancak hesaplarında para bulunmayan ve işi olmayan kişiler için haciz konusu farklı işler. Kardeş borcundan dolayı kuşkusuz size de haciz gelebilir. Bu durum, borçlu olan kardeş ile aynı adreste ikamet etmenize bağlıdır. Adrese dayalı kayıt sisteminde bulunan adresiniz ile borçlu olan kişinin adresi aynı ise bu haciz işleminde dolayısıyla o hanedeki herkes etkilenecektir. Borçlu olmasanız dahi eşya hacizlerinde eşyanın size ait olduğunu, fatura gibi benzeri dayanak belgelerle icra memurlarına sunabilmeniz gerekir. Aksi takdirde haciz işleminde sizin de mallarınıza el konulur. Üzerinde bir hak sahibi olunmadığı sürece, taşınmaz mallarınıza bir haciz işlemi gerçekleştirilemez.

Ne düşünüyorsunuz?

228 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Eve Zarar Veren Kiracı Nereye Şikayet Edilir ?

Bergama TOKİ Alt Gelir Grubu Projesi İçin Başvuru Dönemi !