in

Kargir Ve Karkas Yapı Nedir ?

Karkas Yapı Çeşitleri Nelerdir ?

Karkas, yapının iskelet sisteminin adıdır. Karkas yapı da taşıyıcılar olarak bildiğimiz kiriş ve kolonlardan oluşan yapılardır. Yükün büyük kısmı kolon ve kirişler aracılığı ile zemine transfer edilir. Karkas yapılar, taşıyıcı sistemin oluşturulduğu malzemeye göre isimlendirilir.

KARKAS YAPI ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Yapılarda yükler inşa edilen kiriş ve kolonlar kullanılarak zemine aktarılmaktadır. Yapıların iskelet sistemi bu nedenle büyük bir önem taşır. Karkas adı verilen bu sistemlerde yapılar, kullanılan malzemelere göre 3 ana gruba ayrılmaktadır. Çelik Karkas Yapı, Betonarme Karkas Yapı ve Ahşap Karkas yapı olarak isimlendirilen bu gruplar kullanılan malzemelere göre sınıflandırılmaktadır.

BETONARME KARKAS NEDİR ?

Betonarme karkas, taşıyıcı sistemin çelik ve betondan oluştuğu sistemlerdir. Kolon, kiriş ve döşemeler betonarmedir. İç ve dış duvarları tuğla, taş gibi malzemeler ile döşenebilir. Ülkemizde yapıların büyük bir çoğunluğu betonarmedir. İnşaat süreci daha uzun olan bu yapılar yerinde inşa edilir. Bu yönüyle riskli olsa da maliyet açısından tercih edilir.

AHŞAP KARKAS NEDİR ?

Taşıyıcı sistemi ahşaptan oluşan ahşap karkas, çevreci ve sürdürülebilirdir. Bu yönüyle dikkat çekse de hassas yapısı nedeniyle çevre olaylarından etkilenmektedir.

ÇELİK KARKAS NEDİR ?

Çelik karkas, taşıyıcı sistemleri çelikten imal edilmektedir. Sahada birleştirebildiği gibi hazır şeklinde de fabrikalarda üretilebilir. Çeşitlerine göre 3’e ayrılır. Yapısal çelik kullanılan bu sistemlerde, kiriş ve kolonlar yükleri taşır. Hafif çelik taşıyıcı sistemler genellikle kaplamalarda tercih edilir, sahada birleştirilmesi gerçekleştirilir. daha önceden birleştirilmiş modül sistem ise fabrikalarda bütün olarak imal edilir, yapımı hızlıca tamamlanır.

KARGİR YAPI (YIĞMA YAPI) NE DEMEK ?

Kargir bina taşıyıcısı tuğla, taş, beton gibi duvarlardan meydana gelen yapılardır. Taşıma görevini duvarların üstlendiği bu yapılarda kolon, kiriş gibi taşıyıcı elemanlar yoktur. Yığma yapı şeklinde de bilinir. Bu şekilde yapılan evlere de kargir ev denir. Eski yapılarda ve köy evlerinde rastladığımız bu yapı türü, günümüzde pek tercih edilmemektedir. Kagir yapılar depreme karşı dayanıksızdır, küçük bir sarsıntıda yıkıma uğrayabilir. Bu nedenle deprem bölgelerinde tercih edilmemelidir. Bu yapıların uzun süre ayakta kalması için bakımının düzenli olarak yapılması ve tadilatına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

211 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin Şekil Şartına Aykırı Düzenlenmesi Halinde Üçüncü Kişinin Hukuki Durumu

Yabancılara Konut Satışında Pilot Uygulama Artık Türkiye Genelinde …