in

Kat İrtifaklı Tapu Nedir ?

Kat İrtifaklı Tapunun Avantajları Nelerdir ?

Çok duyulmayan ancak konut satın alırken büyük bir önem taşıyan kar irtifakı nedir ? Kat irtifakı nasıl kurulur ? Emlak sektöründe ne ifade eder ? Kat irtifakı kurulması hangi anlama gelmektedir ?

KAT İRTİFAKI NEDİR ?

Bir arsa üzerinde yapımına başlanmamış ya da henüz tamamlanmamış bir projede kat mülkiyeti kurulmasına kat irtifakı denir. Kat irtifakı kurulması, yapılan ya da yapılacak olan binanın resmi işlemlerinin tamamlandığı anlamına gelir. Kat irtifakı kurulması ile yapılacak olan evin tapuda bir problemle karşılaşması olası değildir. Bunun için yeni bir konut satın alırken evin tapusu üzerinde bu detaya bilhassa dikkat etmek gerekir.

KAT İRTİFAKI NASIL KURULUR ?

Kat irtifakı kurulması, bir binanın tamamlanmasına bağlı değildir. Projeye göre tapu dairelerinde o tapuya adres bilgileri, daire numarası gibi detaylar işlenir. Bu bunun yanı sıra alıcı ile satıcı arasında bir anlamda anlaşmayı ifade etmektedir. Tapu daireleri üzerinden kat irtifakı kurulma işlemleri yapılır. Kat irtifakı kurulmuş bir binanın tapu kaydı yapılmış demektir. Hatta hangi hak sahibinin hangi daireyi alacağı da bellidir. Ruhsat alımında da büyük bir kolaylık sağlar. Kat mülkiyetine geçişten önce kat irtifakının kurulması gerekir. Kat irtifakı kurulmuş bir tapu ile hak sahipleri kat mülkiyetli tapu alabilirler.

KAT İRTİFAKLI TAPUNUN AVANTAJI NEDİR ?

Kat irtifaklı tapu, yapılan ya da yapılmakta olan binalar için geçerli olan bir tapu çeşididir. Kat irtifaklı tapular o tapunun sahibine bazı avantajlar sağlar. Kat irtifaklı tapusu olan bir binanın ruhsat alması çok daha hızlı gerçekleşir. Ayrıca kat mülkiyetli tapu da kat irtifaklı tapu ile alınabilir.

Ne düşünüyorsunuz?

294 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Boşanma Davalarında Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır ?

Mobilya Nasıl Boyanır ?