in

Kat Karşılığı Arsa Nedir ?

Yatırımın Daha Karlı Olması İçin Yapılması Gerekenler

İnsanların arsa almasının en önemli sebebi yatırımlarını en doğru şekilde yapmak istemeleridir. Yatırımdan ne kadar kazanabileceğiniz de sizin seçiminize bağlı olacaktır. Örneğin yatırımınızı iyi çevirmeniz, alacağınız arsanın konumuyla da yakından ilgilidir. Yani mahalle arasında olan bir arsa ile cadde üzerinde olan bir arsanın getirisi aynı olmayacaktır.

Eskiden arsayı kat karşılığı müteahhite verip bu yolla alacağımız dairelerden kar etmeye çalışırdık. Bu arsayı aldıktan sonra herhangi bir yatırım yapmadan kazanılacak bir paraydı. Bunun içinde her zaman karlı olarak gösterilirdi.

Günümüzde, bu hizmet sıradan olmaktan çıktı ve kat karşılığı daireler yerini profesyonel projelere bıraktı. Bu kapsamda arsalardan çok daha ciddi yatırımlar elde edilebiliyor. Mülk sahipleri açısından büyük avantajlar sağlayan kat karşılığı inşaat projeleri, yapılan sözleşmeler vasıtası ile her iki tarafın da hakkını koruma altına almaktadır.

Kat Karşılığı Hizmet Veren İnşaat Firmaları

Kat karşılığı inşaat hizmeti veren firmaları tercih ederken mülk sahiplerinin dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Örneğin arsanın ederi ya da imar biçimi araştırılmalıdır. Bazen inşaat firmaları mülk sahiplerine olması gerektiğinden daha düşük paylar vermektedir.

Kat karşılığı inşaatlarda sözleşme yapılırken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Bazı inşaat firmaları söz verdikleri zaman içerisinde inşaatları tamamlayarak kat sahiplerine verememekteler.

Tek bir müteahhitten veya firmadan teklif almak yerine 4-5 firmadan teklif alınması gerekli olacaktır. Bu sayede daha iyi bir firma ile bağlantıya geçilip, daha karlı bir yatırım yapılmış olacaktır.

Sözleşme içerisinde bulunan maddelerin tamamının bir bağlayıcılığının olduğunu da unutmamak gerekir.

Ne düşünüyorsunuz?

252 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlara Hibe Desteği Sağlanacak

Diyarbakır’da Yeni Güzergahlar Oluşturuldu