in

Kat Mülkiyeti Nedir ?

Kat mülkiyetinin ne olduğu, 634 sayılı kat mülkiyeti kanunu kapsamında açıkça belirtilmiştir.

Kat mülkiyeti, bir gayrimenkule ne şekilde sahip olduğunu, gayrimenkulün yasal olarak herhangi bir iskan sorununun olmadığını ve inşaatının yasalar kapsamında tamamlandığını gösterir. Kat mülkiyetinin ne olduğu, 634 sayılı kat mülkiyeti kanunu kapsamında açıkça belirtilmiştir. Kanun, binanın tamamlanmasından sonra, işyeri, daire, depo ve dükkan gibi bölümlerinin kullanıma elverişli olması şartıyla, ortak maliklerin kararı da alınarak mülkiyet haklarına ayrılmasını bunun yanı sıra bağımsız mülkiyet hakkının da oluşturulabilmesini belirtir.

Kat irtifakı tapusu ile kat mülkiyeti tapusu farklıdır !

Kat mülkiyeti, bir gayrimenkul için önemli bir husustur. Kat mülkiyetinde asıl amaç bağımsız bölümlerin ayrılması tapu sicil kütüklerinde bunlara sahip olanların resmi olarak belgelenmesidir. Kat mülkiyeti tapusu ile kat irtifakı tapusu arasında ciddi farklar vardır. İnşa aşamasındaki bir binanın tamamlanmasından önceki süreçte sahip olduğu tapu, kat irtifakı tapusudur, inşaat tamamlanıp da iskan alındıktan sonra alınan tapu ise kat mülkiyeti tapusudur.

Kat mülkiyeti binanın kimliğidir.

İki tapu arasındaki en önemli fark binanın kurallara uygun olarak inşa edildiğinin kat mülkiyetli tapu alındığında tescil edilmesi olarak belirtilebilir. Gayrimenkulün bağımsız bir bölümün imar planına uygun olup olmadığını, ilgili yönetmelikler ile mevzuata uygun biçimde inşa edilip edilmediğini gösteren tapu, kat mülkiyeti tapusudur; yani binanın kimliğidir. Kat mülkiyeti tapusu yoksa, yüksek oranlarda harç ödemesi ve para cezası gibi yaptırımlar ile karşılaşılma olasılığı yüksektir.

Kat mülkiyeti tapusu yoksa, hak talep edilemez.

Belediye tarafından çıkarılacak yıkım kararı ile gayrimenkulün yıkılma ihtimali de karşılaşılabilecek problemler arasındadır. Bir tapu üzerinde kat mülkiyetinin bulunmuyorsa hangi dairenin veya hangi bağımsız bölümün sahibi olduğunu ispatlamak tam anlamıyla mümkün olmaz. Çıkabilecek hukuki problemlerde kişi, kat mülkiyeti tapusu olmadığı için hak talebinde bulunamaz.

Kat Mülkiyetinde İskan Şartı

Kat Mülkiyeti Kanunu‘nda 2007 yılında yayınlanarak yürürlüğe giren değişiklik ile kat mülkiyeti tapusu zorunlu hale getirildi ve kat mülkiyeti tapusunun olmaması durumunda ortalama 1000 lira ceza öngörüldü. Kanunen kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş zorunlu hale getirildi. Burada önemli olan husus, binanın iskanının alınmış olmasıdır. İskanı alınmayan binanın kat mülkiyeti tapusuna geçişi söz konusu değildir.

Ne düşünüyorsunuz?

178 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkul Sektörü Durgunluğu ve Hızı Bir Arada Yaşadı

Konut Kredisi Faiz Oranları 21 Aralık 2020