in

Kentsel Dönüşümde Mülk Sahiplerinin Hakları Nelerdir ?

Konut sahipleri kendilerine sunulan hakları değerlendirebilir, seçebilir ve sunulan desteklerden yararlanabilir.

Kentsel dönüşüm kapsamında satın alınan konutlarda ev sahiplerinin çeşitli hakları bulunmaktadır.

Konut Sahiplerinin Hakları

Kentsel dönüşüm, Türkiye genelinde riskli yapıların yıkılıp tekrar yapılmasını sağlayan projeler tümüdür. Bununla beraber her ev sahibi, konutunun kentsel dönüşüm kapsamına girip girmediğini, taşınmaz risk durumunu tespit ederek öğrenebilirler. Taşınmaz risk durumu raporu, sadece lisanslı kurum ve kuruluşlar tarafından verilmektedir ve ev sahibinin bu kurumlara müracaat etmesi gereklidir.

Eğer ev sahibinin mülkü taşınmaz risk grubunda bulunuyorsa; mülkü kentsel dönüşüm kapsamına girmektedir ve yıkılıp tekrar yapılması gereklidir.

İdarece yapılan kentsel dönüşüm projelerinde, bakanlık ev sahiplerine çeşitli haklar sunmaktadır. Konut sahipleri kendilerine sunulan hakları değerlendirebilir, seçebilir ve sunulan desteklerden yararlanabilir.

Kira Yardımı

Kentsel dönüşüm kapsamında mülkü risk taşıyan ve dönüşüm projesine dahil olan ev sahiplerine 18 ay boyunca kira yardımı yapılmaktadır. Kira yardımları konutun bulunduğu şehre göre değişkenlik göstermekte olup; bir ev sahibinin kira desteği alabilmesi için o konutta ikametgahı bulunması, kısacası ev yıkılmadan önce ev sahibinin orada oturması gereklidir.

Nakliye Desteği

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında konutu yıkılacak olan ve diğer bir konuta taşınacak olan ev sahiplerine nakliye desteği de sunulmaktadır. Böylelikle ev sahibinin taşınma masrafları da iyileştirilmektedir. Nakliye desteği almak isteyen ev sahipleri gerekli evrakları temin ederek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurmalıdır.

Konut Kredisi Desteği

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılacak olan binanın ev sahiplerine ve ev içerisinde 1 yıldan fazla süredir oturan kiracılara konut kredisi desteği sunulmaktadır. Devlet bankaları ve anlaşma yapılan özel bankalardan konut kredisi desteği kapsamında, imkanları iyileştirilmiş krediler çekilebilmektedir. Konut sahipleri ve yıkılacak konutta kiracı olan kişiler, gerekli evrakları tamamlayıp müracaat onayı aldıktan sonra, 100.000 liraya kadar konut kredisi imkanlarından yararlanabilmektedir. Bu sayede ev sahibi veya kiracı, avantajlı kredi kullanarak tekrar mülk satın alabilir.

Alan İnşası Hakkı

Kentsel dönüşüm kapsamında binası yıkılacak olan ve konutu taşınmaz risk grubuna giren mülk sahipleri, özel arazilere kendi inşaatlarını yapabilme hakkına sahiptir. Mülk sahibi, riskli olarak görülen yapısını yıkarak yenisini yapabilir. Bunun için yönetmelik gereğince belirlenen anlaşmaları yapması ve hukuki tedbirleri alması gereklidir. Mülk sahibi yeni inşaatı kendisi yapabileceği gibi, müteahhit bir firmaya da yaptırabilir.

Harç Vergi İndirimi

Kentsel dönüşüm kapsamında ev yenileyen ve ev satın alan kişiler, yeni mülk alımında birçok vergiden ve masraftan muaf tutulabilmektedir. Konut sahipleri belediye harçları, İmar Kanunu gibi prosedürler için yatırılan ek ücretler, noter ücretleri gibi vergi ve masraflardan muaf tutulmaktadır.

Konut-Bina Tamamlama Sigortası Nedir ?

Kentsel dönüşüm kapsamında ileri tarihte teslim edilecek bir konutu satın alan kişiler, yeni bina veya ev yapılırken, müteahhit firmalardan güvence talep edebilmektedir.

Konut Tamamlama Sigortası veya Bina Tamamlama Sigortası adıyla bilinen sigorta poliçeleri gereğince, eğer müteahhit kentsel dönüşüm kapsamında yapılan inşaatı tamamlamazsa, satın aldığı konutu teslim alamayan maliklere paraları iade edilmekte veya proje sigorta şirketi tarafından tamamlanmaktadır. Konut Tamamlama Sigortası, ev satın alan veya tekrar ev yaptıran kişilerin sorumluluğunda olmayıp, binayı yapmakla mükellef olan müteahhit firmaların sorumluluğundadır.

Ne düşünüyorsunuz?

54 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kentsel Dönüşümde Yeni Sistem !

Fiilen Arazi Üzerinde Çalışan Devlet Memurlarına Ödenecek Tazminat Miktarları (2021)