in

Kentsel Dönüşümde Tapu Harcı Muafiyeti

Kentsel Dönüşümde Tapu Harcı Muafiyeti Kapsamında Para İadesi Nasıl Alınır ?

Kentsel dönüşüm konut projeleri için tapu harcı muafiyeti uygulanıyor. Bu muafiyetten haberdar olmadığı için tapu harcı ödeyen kişilere para iadesi yapılıyor.

Türkiye’de bulunan tüm taşınmazlar için alım, satım ve devir işlemlerinde belirli koşullar altında yapılan prosedürlerde tapu harcı ücreti tahsil edilmektedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bu işlemlerde alıcı taraftan yüzde 2 ve satıcı taraftan yüzde 2 olmak suretiyle toplamda yüzde 4 oranında tapu harcı tahsilatı yapılmaktadır.

Ancak bütün vergi ve harçlarda olduğu gibi tapu harcı içinde belirli koşullar altında muafiyet hakkı uygulanmakta olup tapu harcı muafiyeti için de aynı uygulama söz konusudur. Kentsel dönüşümü teşvik etmek amacı ile riskli alan olarak ilan edilen yerlerde yapılan konut projeleri ile kentsel dönüşüm projesi olarak inşa edilen projelerde konut harcı muafiyeti hakkı tanınmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Sıfır Konut Alanlara Tapu Harcı Para İadesi Yapılacak !

Kentsel dönüşümü teşvik etmek amacı ile hayata geçirilen tapu harcı muafiyeti kapsamında sıfır konut alanlara tapu harcı para iadesi yapılmaktadır. Kentsel dönüşüm projesinden sıfır konut almasına rağmen tapu harcı ödemesi yapan kişilere müracaat etmeleri durumunda ödemiş oldukları paralar geri verilecek. 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında uygulanan kural ile binlerce şahsa para iadesi yolu da açılmış oldu.

Konu ile ilgili 2020 yılının Ocak ayında İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 5. Vergi Dava Dairesi’nin 2019/6043 Esas 2020/535 16 sayılı kararı ile emsal karar alınmış ve ödenen tapu harcının faizi ile birlikte ödeyen şahsa iade edilmesi kararlaştırılmıştı.

Kentsel Dönüşüm Tapu Harcı Para İadesi Nasıl Alınır ? Para İadesi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Satışı takip eden ilk 30 günlük süre içerisinde yapılacak olan müracaatlar, ilgili vergi dairesine yapılırken başvuru evrakları olarak ;

Tapu harcı ödeme dekontu,

Satışa konu olan konutun tapu fotokopisi,

Riskli yapı muafiyetini gösteren resmi yazı,

Riskli yapı belgesi,

Arsa payı karşılığı veya hangi yöntem ile inşaat yapıldıysa bunu gösteren belgenin hazır edilmesi yeterli olmaktadır.

30 günün geçmesinin ardından müracaat yapılması durumunda ise aynı evraklar ile bu kez Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden başvuru yapılıyor. Yapılan başvuruya rağmen tapu harcı iadesi yapılmazsa bu durumda ödemeyi yapan kişi paranın yasal faizi ile birlikte kendisine iade edilmesi için 30 gün içerisinde Vergi Mahkemesine müracaat ederek para iadesi talep edebiliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

229 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Danimarka, İlk Enerji Adasını İnşa Edecek

8 İlde Acele Kamulaştırma Kararı !