in

Kira Borcuna Karşılık Kiracının Eşyalarına El Koyulabilir Mi ?

Ev sahipleri kiracıların eşyalarına kira borcu karşılığında el koyabilirler mi ?

Kiracı kirasını ödemezse ev sahibinin hakları nelerdir ? Kiracısına ihtarname çeken ev sahibi kiracının evi boşaltıp kaçma ihtimaline karşı ne yapması gerekir ?

EV SAHİPLERİ KİRACININ EŞYASINA EL KOYABİLİRLER Mİ ?

Bir kiracının kirasını ödemesi halinde ev sahibinin yapması gereken ilk iş ihtar çekmektir. Kiracısına ihtar çeken ev sahibi 30 gün içerisinde kira borcunun ödenmesini talep eder. Ancak bu 30 günlük süre içerisinde kiracının eşyalarını da alarak evden kaçma ihtimali bulunmaktadır. Böyle bir olasılığa karşı ev sahipleri kendilerini güvence altına alabilirler. Kanunda ev sahibini bu hususta koruyan hususlar bulunmaktadır. Buna göre 1 yıllık ödenmemiş kira ve 6 ay işleyecek kiraya karşılık ev sahibi kiracının eşyasına el koyabilmektedir.

MAHKEME KARARI VE İCRA TAKİBİ

Ev sahibinin kiracısının eşyasına el koyması konusu belirli bir usulle yapılmalıdır. Bu hususta mahkeme kararı ile ve icra takibi ile hareket edilmelidir. Esasen amaç kiracının malına el koymak değildir. Kira bedelinin ödenmesi için ev sahibini güvence altına almaktır. Ev sahipleri bu yolla borç karşılığında kendilerini güvence altına almak ve kiracının eşyalarına el koyabilmek için Sulh Hukuk Mahkemesi’ne ya da İcra Müdürlüğü’ne müracaat yapmalıdır.

EV SAHİPLERİ HAPİS CEZASI İLE KARŞILAŞABİLİRLER

Ev sahiplerinin kiracıların eşyalarına el koyarken yaptıkları en büyük hata Sulh Hukuk Mahkemesi’ne ya da İcra Müdürlüğü’ne başvurmadan bunu kendi yöntemleri ile yapmalarıdır. Burada suçsuzken suçlu duruma düşen ev sahipleri hapis cezasına kadar varan yaptırımlarla karşılaşıyorlar. Bir kiralık evin eşyasına el konulup kiracının eve girişinin engellenmesi halinde konut dokunulmazlığı ihlal edilir. Kiracı evin içerisindeyken kapının kilitlenmesi ise kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunun gerçekleşmesi demektir. Bu ihlallerin sonuçları ise hapis cezasıdır. Ev sahipleri süreci tamamiyle hukuki kaidelerle ilerletmek zorundadırlar.

Ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Duvar Temizliği Nasıl Yapılır ?

Hakaret Eden Kiracı Evden Çıkarılabilir Mi ?