in

Kira Kontratı Hangi Durumlarda Geçersizdir ?

Kira Sözleşmesini Kim İmzalar ?

Kira Kontratı Hangi Durumlarda Geçersizdir ?

Daire sahipleri dairelerini kiralamak istediklerinde kira kontratı yapmak zorundadırlar. Kira kontratları hem daire sahibi hem de kiracı tarafından imzalanır ve yasal bir belge haline gelir. Kiracı ve mülk sahibi arasında yapılan kira kontratlarının geçersiz sayıldığı bazı durumlar söz konusudur.

Kiracıların mutlaka imza konusu ile ilgili dikkatli olmaları gerekiyor. Kiracılar daire sahibiyle bire bir olarak görüşmeli ve kira kontratını daire sahibinin imzaladığına emin olmalıdırlar.

Kira kontratının geçerli hale gelebilmesi için, daire sahibinin imza atması gerekiyor. Daire sahiplerinin yerine başka bir kişinin imza atması durumunda kira kontratı tamamiyle geçersiz olur.  Daire sahipleri de kiracı dışında başka birinin imza atması üzerine, kira kontratını iptal etme hakkına sahiptirler.

Ayrıca kiracı, yaşadığı bir sağlık sorunu, iş değişikliği veya ailevi bir nedenle kiraladığı evden vazgeçmek zorunda kalabilir. Bu tarz durumlarda kiracının kira kontratını bitiş tarihinden önce feshetme ve kiraladığı daireden tahliye olma hakkının 2017 yılında çıkarılan Yeni Borçlar Kanunu’nda bulunan 325. madde ile düzenlendiği dile getirilebilir. Bu maddeye göre kiracı, sözleşme süresi dışında daireden taşınmak istediği durumlarda, dairenin yakın zamanda yeniden kiralanabileceği süre zarfında tüm kirayı karşılamak ile mükelleftir.

Ayrıca, kiracının vefatı da kira kontratını geçersiz kılan sebeplerden biridir.

Ne düşünüyorsunuz?

301 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kabine Toplantısında Alınan Kararlar Açıklandı !

TOKİ 149 Konut ve 111 İş Yeri Satış İlanı Yayımladı !