in

Kira Ödemeyen Kiracı Evden Çıkarılabilir Mi ?

Kira Ödemeyen Kiracılara Hangi Yaptırımlar Uygulanır ?

Türkiye’de ev sahibi ve kiracılar arasında, son dönemlerde yaşanan ekonomik güçlükler sebebiyle kira ödeyememe sorunu oldukça fazla yaşanmaya başlandı. Ev sahiplerinin kira alamamalarına neden olan bu durum sık sık araştırılan konulardan biri. Peki kiracı kirayı ödemezse ne yapılmalıdır ? Hukuken ev sahibinin hakları nelerdir ? Kira ödemeyen kiracı evden nasıl çıkarılır ?

KİRACI KAÇ AY KİRA ÖDEMEZSE EVDEN ÇIKARILIR ?

Kira borcunu ödemeyen kiracıların evden nasıl çıkarılacağı hususunda izlenecek hukuki yol araştırılmaya devam ediliyor. Mevzuatta bu meselenin çözümü net bir şekilde ifade edilmiştir. Kiralama işlemi yapılırken düzenlenen kira sözleşmesi hem kiracıyı hem de ev sahibini koruma altına almaktadır. Bu sözleşmeden dolayı her iki tarafa da bazı yükümlülükler üstlenmektedir. Bunlardan birisi de kiracıların kira bedellerini sözleşmede belirlenen tarihte eksiksiz bir şekilde ödemesidir.

Kiracılar kira bedellerini kira sözleşmesinde belirtilen tarihte ödemediklerinde temerrüde düşmüş kabul edilirler. Bundan dolayı da ev sahiplerinin kiracıları evden tahliye etmek yani çıkarmak için yasal gerekçe meydana gelmiş olur. Peki böyle bir durumda hangi yol izlenmelidir ? Kira ödemeyen kiracı evden nasıl çıkarılır ?

HAKLI İHTAR YOLUYLA KİRACIYI EVDEN ÇIKARMA

Kira sözleşmesi döneminde kira bedelini ödemediği için ev sahipleri tarafından kiracılara iki defa haklı ihtarda bulunulabilir. Bunu yapan ev sahipleri sözleşmenin bitiminden başlamak kaydıyla bir ay içerisinde tahliye davası açabilir. İki haklı ihtar verilebilmesi için kiracının iki ay kira ödememiş olması gerekir. Burada en önemli husus ise mahkemede delil olarak kullanılabilmesi için ihtarnamelerin noter vasıtasıyla gönderilmesidir.

TAHLİYE TALEPLİ İCRA TAKİBİ

Kira ödemeyen kiracıyı evden çıkarmak için uygulanması gereken bir yol da kiracı ile ilgili tahliye talepli icra takibi başlatmaktadır. Bu yol, kiracıları en hızlı şekilde evden çıkarma yöntemidir. İcra talebi yapılırken hem birikmiş kiralar hem de tahliye talep edilmelidir. Tahliye talep edilmezse kiracı evden çıkarılamaz. Bu talep yapıldıktan sonra kiracıya kira borcunu ödemesi için ödeme emri gönderilir. Kiracıya, bu ödeme emri ile 7 gün içerisinde borca itiraz edilmezse ve 30 gün içerisinde de ödeme yapılmazsa evden tahliye edileceği bildirilir. Borcunun tamamını belirtilen sürede ödemeyen kiracıya icra hukuk mahkemesinde tahliye davası açılabilir. Bu şekilde kiracı evden çıkarılır.

Ne düşünüyorsunuz?

104 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kaçak İnşaat Nedir ? Kaçak İnşaatın Cezası Var Mı ?

Apartman Ve Site Bahçesinde Hayvan Beslemek Yasak Mı ?