in

Kira Zam Oranı Nasıl Belirlenir ?

Kira Artışını Reddeden Kiracıyı Ev Sahibi Evden Çıkarabilir Mi ?

Kira sözleşmesi, genellikle bir senelik yapılır ve bu kontratların üstünde ödemeniz gereken aylık kira ile bir yıllık toplam kira bedeli belirtilir. Bir yılın sonunda, konut sahibi yasal olarak belirlenen oranlar kapsamında ve belli kurallar altında zam yapma hakkına sahiptir.

Kira Zam Oranı Nasıl Belirlenir ?

Kira zam oranı, her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artış oranlarına göre belirlenir.

TÜİK’in açıkladığı bu oran, o ay yenilecek kira kontratları için geçerli olur. Oran her ay değişiklik gösterir. Kira zammı bu oranların 12 aylık ortalaması alınarak yapılabilir.

Kira Artışı Hangi Şartlar Altında Yapılabilir?

Kira artışı için göz önünde bulundurulması gereken asli şey, iki tarafın tabi olduğu kira sözleşmesidir.

Ev sahibi yazılı sözleşme koşullarına uygun bir zam yapmışsa kiracının da o sözleşme koşullarına uyması gerekir.

Kontratın bitiş tarihi belli olduğu için kiracı, TÜİK’in belirlediği oranda bir artış beklentisi içine girebilir.

Ev sahibinin zam yapma hakkı vardır ancak zorunluluğu yoktur. O yüzden bazen konut sahibi ve kiracı karşılıklı anlaşarak kontratı eski kira bedeli üzerinden yenileyebilir.

Yıllık kontratlarda ara dönemde zam olası değilken sabit kontratlarda, maddelerde belirtilmişse, altı ayda bir zam yapılması mümkün. Bunun dışında, yasal olarak ani bir zam yapılamaz.

Kira Artışını Reddederseniz Ev Sahibi Sizi Evden Çıkarabilir Mi ?

Eski Borçlar Kanunu’na göre kiracı sözleşmeyi feshetmediği sürece sözleşme her yıl, kendi kendine yenilenirdi ancak yeni kanunla beraber 10 yıllık sürenin sonunda konut sahibi nedensiz fesih hakkını kullanabilir.

Ama bu durumda da konut sahibinin kiracıya üç ay daha önceden yazılı bildirimde bulunması şart. Ayrıca, taraflar karşılıklı anlaşmadıkça konut sahibinin evi başka birine kiralama hakkı da yok.

Ödemeniz gereken kira bir anda artırılırsa konut sahibinizin yasal olarak belirlenmiş orandan yüksek bir zam yapamayacağını belirterek ödemeniz gereken tutardaki zammı kabul edin.

Ev sahibi bu kirayı kabul etmezse size kira belirleme davası açabilir ancak kontrata göre hareket eden siz olduğunuz için mahkeme sizi haklı bulacak ve kiracılık süreniz yeni kontrat yapmaya gerek kalmadan kendiliğinden uzayacaktır.

Ne düşünüyorsunuz?

251 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Mevzii İmar Planı Nedir ?

El Değiştiren Konutun Kira Sözleşmesi İptal Olur mu ?