in

Kiracı Hakları İçin Nereye Başvurulur ?

2021 Kiracı Hakları Nelerdir ?

Kiracı hakları, Tüketici Hakları Kanunu’na ve Türk Borçlar Kanunu’nun 6098 sayılı maddesine göre incelenmekte ve uygulanmaktadır. Ev sahibi ile kiracı arasında herhangi bir anlaşma söz konusu olduğunda, her iki taraf da yetkili makamlara başvurmakta özgürdür. Taşınmazı kiralayan taraf, haklarını öğrenmek veya belgelemek için Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabilmektedir. Çünkü kiracı yasal olarak tüketen taraf şeklinde geçmektedir.

2021 Kiracı Hakları Nelerdir ?

Kiracının hakları, kira sözleşmesinde mutlaka açık bir şekilde belirtilmelidir. Kira sözleşmesinde evin demirbaşları, bina yönetimi ve aidat gibi konular, teslim alım türü, tadilat veya gayrimenkulde varsa kusurlar da geçmelidir. En önemli nokta kira ödeme günlerinin ve kiranın artış oranlarının net bir şekilde kararlaştırılıp yazılmasıdır. 2021 yılında geçerli olan kiracı hakları ise aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • Kiralayan taraf, kiralanan evi sözleşmede gösterilen tarihte ve sözleşmedeki gibi tam bir şekilde teslim etmek ile yükümlüdür.
  • Kiracı, söz konusu gayrimenkulde sonraki zamanlarda herhangi bir eksik/eksiklik çıktığı zaman, kira sözleşmesinde ifade edildiği gibi ev sahibinden bunu değişmesini talep edebilir. Böyle bir durumda ev sahibi bizzat masrafları karşılayabilir veya kiradan eksiltebilir.
  • Kira sözleşmesinde, kiracının zararına herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır. Bu duruma istisna ise kira bedelinin belirtilmesidir.
  • Sözleşmenin geçerlilik süresinin bitmesinden en az iki hafta önce, kiracı herhangi bir bildirimde bulunmazsa sözleşme olduğu gibi devam eder. Yenilenmeyen sözleşmeler bir sene daha aynı şekilde geçerli olmaya devam eder. Böyle bir durumda, gayrimenkul sahibi sözleşmenin bitmesini iddia ederek sözleşmeyi sona erdirememektedir.
  • Her iki taraf da kira ilişkisi göz önünde bulundurularak farklı nedenlerden dolayı sözleşmeyi yasal fesih bildirim süresi içerisinde her daim iptal edebilmektedir.

Kiracı Hakları Sözleşmesi Yoksa Ne Olur ?

Herhangi bir sözleşmesi olmayan kiracıların da hakları saklıdır. Aşağıdaki listede bu haklara yer verilmiştir:

  • Kira sözleşmesi olan bir kira ilişkisinin aksine, bu tip bir kiracı gayrimenkulü diğer kişilere kiralayabilir veya kullanım hakkını başkalarına devredebilir.
  • Evin demirbaşlarını ilgilendiren tadilatların masrafları ev sahibi tarafından karşılanır. Ancak zaruri olmayan değişikliklerin masrafından kiracı sorumludur.
  • Kira sözleşmesine sahip olmayan kiracı, apartman yönetimine karşı bir sorumluluğu yoktur. Apartman yöneticisi olmak için, gayrimenkul sahibinden vekaletname edinmesi gereklidir.

Ne düşünüyorsunuz?

270 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Akdeniz Stili Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır ?

Sığınak Nedir?