in

Kiracı Kira Sözleşmesini Kaybederse Ne Olur ?

Ev sahipleri ile kiracıları birbirlerine karşı güvence altına alan imzalı belge olan kira sözleşmesi kaybolursa ne olur ?

Bir ev kiralanırken ev sahipleri ile kiracılar arasında kira sözleşmesi yapılır. Bu kira sözleşmesi her iki tarafı da güvence altına alır ve haklarla yükümlülüklerin açık bir şekilde belirtildiği imzalı bir belgedir. Bu sözleşme içerisinde kiracının teslim aldığı demirbaşlar, sözleşme başlangıç ve bitiş tarihleri, verilen depozito, kira artış oranı gibi ayrıntılar bulunmaktadır. Peki kiracı kira sözleşmesini kaybederse ne olur, cezası var mı?

KİRACI KİRA SÖZLEŞMESİNİ KAYBEDERSE NE OLUR ?

Teknik açıdan bir kiracının kira sözleşmesini kaybetmesi halinde herhangi bir yaptırım, ceza ya da bir diğer uygulama olası değildir. Ev sahipleri ile kiracılar anlaştıkları müddetçe kira sözleşmesi bir kağıt parçasından öteye geçemiyor. Ancak arada bir anlaşmazlık olması halinde ise kira sözleşmesi adeta hayat kurtarıyor. Kira sözleşmesi bunun için iyi bir biçimde muhafaza edilmelidir.

Kira sözleşmesini kaybeden kiracı eğer suistimal yapabilecek bir ev sahibi ile karşı karşıyaysa büyük sorunlar doğabilmektedir. Ev sahipleri böyle bir durumda kira sözleşmesinde olmayan maddeleri varmış gibi, kira sözleşmesinde olan maddeleri de yokmuş gibi gösterebiliyorlar. Örneğin kira sözleşmesinde yazılı olan demirbaşlara ek olarak ev sahipleri farklı demirbaşları varmış gibi gösterip bunları kiracıdan talep edebilirler.

KİRA SÖZLEŞMESİNİ KAYBEDEN KİRACI EVDEN ÇIKARILIR MI ?

Kira sözleşmesini kaybeden kiracının evden çıkarılması normalden daha yüksek bir ihtimaldir. Çünkü kira sözleşmesi devam eden bir kiracıyı evden çıkarmak basit bir yol değildir. Kira sözleşmesi kaybolursa kiracılar bu güvenceden mahrum kalırlar. Bunu fırsat olarak gören ev sahipleri ise kiracılarını evden çıkarmak için bütün yolları deneyebilirler. Kiracılar evden çıkmamak için böyle bir durumda direnemezler. Çünkü mahkeme süreci başlasa kiracı kendisini ispat edemez.

Kira sözleşmesini kaybeden kiracı evden çıkarılmak istendiğinde sözleşmesi yok diyerek evden çıkarma işlemi gerçekleşemez. Yine Borçlar Kanunu kapsamında evden çıkarma gerçekleşebilir. Bu kanuna göre kiracılar gereksinim, tekrar inşa, imar ve evin satılması gibi nedenlerle evden çıkarılabilirler.

Kira sözleşmesinin kaybı her iki tarafından da iyi niyetli olması halinde herhangi bir soruna neden olmaz. Böyle bir durumda tekrar bir kira sözleşmesi yapılabilir.

Ne düşünüyorsunuz?

215 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İstanbul Fatih, Beşiktaş, Bahçelievler, Avcılar’da Satılık Kamu Konutları

TOKİ’nin 2022 Hedefi 50 Bin Konut