in

Kiracı Ölürse Kira Sözleşmesi Sona Erer Mi ?

Kiracı Ölürse Ev Sahibi Tahliye İşlemi Başlatabilir Mi ?

Kiracı ölürse kira sözleşmesi ne olur ? Kiracı hakları devredilebilir mi? Ev sahibi tahliye işlemi başlatabilir mi ? İşte yanıtlar…

Ev sahiplerinin kiracılarını evden çıkarmak istedikleri zorlu bir süreç yaşanıyor. Daha yüksek bedelle evlerini yeni kiracılara vermek isteyen ev sahipleri mevcut kiracılarını evden çıkarmak için her yolu denemeye başladılar. Bu da kiracıların evden çıkarılması ile ilgili çeşitli soruları gündeme getiriyor. Peki kira sözleşmesini imzalayan kiracının ölmesi halinde ne olur ? Kiracı ölürse kira sözleşmesi devam eder mi ? Kiracının ailesi o kira sözleşmesi ile evde kiracı olmaya devam edebilirler mi ?

KİRACI ÖLÜRSE KİRA SÖZLEŞMESİ NE OLUR ?

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki ilişki kira sözleşmesinin imzalanması ile başlar. Bu kira sözleşmesinin yapılmasının sonrasında taraflar belirtilen yükümlülükleri yerine getirmekle sorumludurlar. Ancak kira sözleşmesini imzalayan kiracının ölmesi halinde kira sözleşmesinin ne olacağı merak konusu oluyor. Kiracının ölmesi kira sözleşmesinin sona ermesi anlamına mı geliyor?

YARGITAY’IN EMSAL KARARI

Hukukta bazı özel durumlara dair yasaların ne şekilde işleyeceği bazı şartlarda net bir şekilde yazılmamıştır. Dolayısıyla bu hususta uygulamalara Yargıtay’ın özel kararları emsal olabilmektedir. Kiracının ölmesi halinde kira sözleşmesinin ne olacağı da bu yolla karara bağlanmıştır.

KİRACININ ÖLMESİ İLE KİRA SÖZLEŞMESİ SONA ERMEZ

Yargıtay tarafından benzer bir dava sürecinde alınan karara göre kira sözleşmesi kiracının ölmesi ile sona ermiyor. Hatta mülk sahibinin ölmesi halinde da kira sözleşmesi sona ermiyor. Böyle bir durumda kira sözleşmesi devam ediyor ancak tüm mirasçılar kiralayan sıfatını kazanıyorlar.

KİRA SÖZLEŞMESİ NE ZAMAN SONA ERER ?

Yargıtay’ın ilgili kararında kira sözleşmelerinin ne şekilde sona erebileceğine vurgu yapıldı. Buna göre geçerli olan bir kira sözleşmesi ya tarafların birisinin uygun fesih bildirimi ile veya mahkeme kararı ile sona erebilir. Bunlara ek olarak kiralananın yok olması halinde da kira sözleşmesi sona ermiş kabul edilir. Örnek verilirse bir doğal afet sebebiyle yıkılan evdeki kira sözleşmesi kendiliğinden fesih edilmiş sayılır.

Yargıtay tarafından verilen emsal karar halen daha geçerliliğini koruyor. Dolayısıyla kiracının ölmesi ev sahiplerinin kiracının ailesini evden tahliye etmeleri için haklı gerekçe olmuyor. Aynı şekilde kira sözleşmesi devam ediyor.

Ne düşünüyorsunuz?

105 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Otopark Yönetmeliği Değişti

İstanbul Fatih, Beşiktaş, Bahçelievler, Avcılar’da Satılık Kamu Konutları