in

Kiracılı Konut Satın Almak

Kiracılı konut, avantaj veya dezavantaj oluşturabilir !

Konut almak isteyen kişilerin kazanç sağlamak ve bu kazancı devam ettirmek için önemli noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle kiracılı konut satın alırken kira sözleşmelerine dikkat etmek, haklarınızı koruyacaktır.

Kiracılı Konut Alma Süreci

Satın almak istediğiniz ev, kiracılı bir ev ise ilk önce konut sahibi ve kiracı ile iletişime geçmelisiniz. Sizin amacınız aldığınız konutu yatırım amaçlı kullanmak ise daha önce yapılan kira sözleşmesini kabul edebilirsiniz. Kiraya vermek dışında başka bir amaçla kullanmak istiyorsanız belli bir süreci takip etmeniz ve satın aldığınız konuttaki kiracıyı çıkarmak için 1 ay içerisinde ihtarname göndermeniz gerekir. Bu ihtar sonrası kiracıya 6 ay zaman tanınır. Bu zaman zarfında kira sözleşmesinde bulunan kira ücretini de alırsınız. 6 ay sonra kiracı çıkar ve konutunuzu istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz.

Kira Sözleşmesi Feshedilebilir mi ?

Mevcut kanunlar kiracıları korumaya yöneliktir. Bu nedenle kiracıyı çıkarmak istiyorsanız ve anlaşma sağlayamadıysanız 6 aylık süreyi beklemeniz gerekmektedir. Bununla birlikte çeşitli nedenlerle kiracıyı erken tahliye etmek mümkün olabilir.

Bu nedenler şunlardır:

-Kira ücretinin zamanında ödenmemesi,
-Ev sahibinin ve yakınlarının konuta ihtiyaç duyması,
-Kiracının sözleşmeye aykırı davranışlarının bulunması,
-Kiracının veya eşinin aynı belediye sınırları içerisinde bir konutunun bulunması

halinde sözleşme feshedilebilir.

Kiracılı konut, avantaj veya dezavantaj oluşturabilir.

Kiracılı Konutun Avantajları

Kiracılı bir konut, evi aldıktan sonra kiraya verecek olan konut sahipleri için büyük bir avantajdır. Evi satın aldıktan sonra kiracı arama ve ilan verme gibi problemlerle uğraşmazsınız. Kiracı ile anlaşarak yeni sözleşme yapma imkanına sahip olursunuz. Kiracılı bir konut, satın alındıktan hemen sonra gelir sağlayan bir yatırım aracına dönüşebilir.

Kiracılı Konutun Dezavantajları

Satın alınan kiracılı konut bazen kiracı ile problemlere yol açabilir. Evinizi farklı bir sözleşme ile kiraya vermek isteyebilir ya da evde kendiniz oturmak isteyebilirsiniz. Bu durumlarda kiracının konuttan çıkmaması ve zorluk çıkarması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu dezavantajlarıyla birlikte kiracılı konut karşılıklı iletişim ve anlaşma ile iyi bir yatırım aracı olabilir.

Ne düşünüyorsunuz?

162 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

2020 Anketinin Kazananları Açıklandı !

İzmir’de 14 Adet Kamu Konutu Satışa Çıkarıldı.