in

Kiralanan Evin Çevresinin Sosyal Olanakları Neden Önemli ?

Kiralık ev ararken ihtiyaç duyulacak sosyal imkanlar değerlendirilmeli ve bu kapsamda bir karar verilmelidir.

Ev kiralamadan önce değerlendirilmesi gereken önemli kriterlerden birisi evin çevresinde bulunan sosyal imkanlardır. Havuz, okul, toplu taşıma araçları gibi ihtiyaç duyulabilecek sosyal imkanların varlığı uzun süreli ve konforlu bir kiralama dönemi geçirmeyi sağlar.

İhtiyaçları Kolaylıkla Karşılamayı Sağlar

Kiralanan evin çevresinde sosyal imkanların olması, en başında gün içerisinde harcanan zamanı azaltır ve nitelikli hizmet alma imkanı sağlar. Bu nedenle kiralık ev ararken ihtiyaç duyulacak sosyal imkanlar değerlendirilmeli ve bu kapsamda bir karar verilmelidir.

Ev kiralarken yaşam kalitesi ile bağlantılı sosyal imkanlar şunlardır:

Çok Amaçlı Spor Salonu

Düzenli olarak spor yapmayı tercih eden kişiler, çok amaçlı spor salonu kullanım imkanı tanıyan bir site veya çevresinde spor salonu bulunan bir ev arayabilirler. Böylece sadece yürüme mesafesinde bir yere giderek spor yapabilirler.

Eğitim Kurumu Seçenekleri

Okul seçimi ve diğer eğitim kurumlarının çeşitliliği, ailelerin hangi muhitte yaşayacağını belirlemekte önemli bir kriterdir. Nitelikli eğitim kurumları ve çocukların yürüyerek gidebilecekleri okulların bulunduğu alanlar aileler tarafından daha fazla tercih edilir. Özellikle devlet okuluna gidecek çocukların yalnızca kendi mahallerine yakın okullara gidebilmeleri nedeniyle evin bulunduğu lokasyon daha da önem kazanır.

Havuz Ve Çocuk Oyun Alanı

Hem erişkinler hem de çocuklar yılın her döneminde eğlenme ve spor yapma ihtiyacı duyar. Özellikle büyükşehirlerde bu ihtiyacın karşılanması, gidilecek yol ve ayrılacak bütçe ile ilişkili olabilmektedir. Evin yakınlarında erişkin ve çocuklara özel havuzun olması, dış mekanda ise çocuk oyun alanı ve dinlenme mekanı bulunması bu ihtiyacın basitçe karşılanmasını sağlar.

Ulaşım İmkanları

Ana yollara ve toplu taşıma noktalarına olan yakınlık da yaşamı kolaylaştıran sosyal imkânlardandır. İş veya okula gitme gibi bir rutini olan kişiler için farklı ulaşım seçeneklerinin varlığı tercih nedeni olmaktadır. Ayrıca araç sahipleri için park alanı imkânları da sosyal imkânlar arasında sayılabilmektedir.

Sosyo-Kültürel İmkanlar

Evin yakınlarında konser salonu, sinema, kültür merkezi gibi mekanların bulunması yaşam kalitesini belirleyen faktörlerdendir. Şehir trafiğine girmeden ve herhangi bir yorgunluk yaşamadan sosyo-kültürel noktalara ulaşılabilmesi evin değerini ve önemini artırmaktadır.

Güvenlik Hizmeti

Yaşanılacak yer seçimi yapılırken güvenilir olup olmadığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bina veya sitenin güvenlik kameralarının olup olmadığı veya özel güvenlik tarafından girişlerin kontrol edilme durumu öğrenilebilir.

Ne düşünüyorsunuz?

104 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ev Kiralarken Ne Kadar Kapora Ödenir?

Otopark Yönetmeliği Değişti