in

Konut Alımında Cayma Hakkı

Konut alımlarında cayma hakkı 14 gün ile sınırlandırılıyor.

Konut almak için sözleşme imzalamış olanların bu karardan cayma hakları var. Bu hak ile vatandaşlar almış oldukları konutları 14 gün içinde iade edebiliyorlar. Ancak sürenin 14 günü geçmesi halinde ceza ödeniyor. İşte sürecin yasal prosedürleri.

Yeni tüketici kanunu, konut alımları için sözleşme imzalamış olan kişilere bazı haklar tanıyor. Bu haklardan en önemlisi ise cayma hakkı. Cayma Hakkı herhangi bir firma ya da kişi ile anlaşma yapılması ve sözleşmesi imzalanması sonrasında vatandaşların vazgeçme hakkı olarak tanımlanıyor. Konut alımlarında cayma hakkı 14 gün ile sınırlandırılıyor. Bu sürenin üzerinde ki durumlarda ceza ödenmesi gerekiyor.

14 GÜN İÇİNDE SÖZLEŞMEDEN GERİ DÖNEBİLİRSİNİZ

Konut almaya karar verenler, almış oldukları bu karardan bir şekilde vazgeçebiliyor. 14 gün içinde kullanılması gereken cayma ile ilgili ise herhangi bir gerekçe sunulması da gerekmiyor.

Vatandaşların burada bilmeleri gereken konu ise masrafların ne olacağı .Konut iadesinde oluşacak birçok masraf tüketiciye ait. Bu süreçte ev hakkında tüm devir ve diğer işlemler için oluşacak ödemeler tüketici tarafından karşılanıyor.

CAYMA HAKKI

Sözleşmenin üzerinden 14 günden fazla süre geçmiş ise oluşacak tüm masrafların karşılanması halinde belli bir ceza ödenerek sözleşmeden vazgeçilebiliyor. Eğer konut alan kişi sözleşmeden ilk 3 ay içerisinde vazgeçerse sözleşme bedelinin yüzde 2’si, 3 ile 6 ay arasında vazgeçerse sözleşme bedelinin yüzde 4’ü , 6-12 ay arasında vazgeçerse sözleşme bedelinin yüzde 6’sı ve 12-24 ay arasında vazgeçerse sözleşme bedelinin yüzde 8’i oranında ceza ödüyor.

Ne düşünüyorsunuz?

112 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Bir Emlak Danışmanı Nasıl Başarılı Olur ?

Evlere Online Seyahat