in

Konut Alırken Ve Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

“Konutun dış cephesine ya da iç bölümlerine bakarak binanın yaşı hakkında yorum yapılmamalı”

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan konut satın almayı veya kiralamayı düşünenlerin dikkat etmesi gereken konular ile ilgili bilgiler verdi.

İlan sitelerinde veya afişlerde binanın yaşı yazıyor olsa da doğruluğundan emin olunmaması gerektiğine dikkat çeken Akdoğan, “Zaten internet sitelerinde veya satıcının bizzat yanlış beyan verebildiğini birçok kişi tahmin edebiliyor. Bu nedenle DASK Poliçesi de sorulabiliyor. Ancak DASK poliçelerinde mülk hakkındaki bütün bilgiler beyana dayanıyor. Bu nedenle binanın yaşı, büyüklüğü, katı gibi durumlarda hata söz konusu olabilir. Özellikle depremden sonra bazı fırsatçıların bu hataları kasıtlı olarak yaptıkları ve konut alacak ya da kiralayacak kişileri kandırmak için binayı yeni gösterdikleri anlaşıldı” dedi.

Binanın Yaşı Nasıl Öğrenilir ?

Hakan Akdoğan, eski binaların iç bölümleri ve dış cephelerine yapılan tadilatla yeni gibi gösterilebildiğini belirterek “Bu nedenle konutun dış cephesine ya da iç bölümlerine bakarak binanın yaşı hakkında yorum yapılmamalı” dedi.

Akdoğan, binanın yaşını öğrenmek isteyenler için bazı tavsiyelerde bulundu.

“Binanın bulunduğu tapu müdürlüğü veya ilçe belediyesinden o binaya ait yapı kullanım izin belgesi ya da yapı ruhsatı sorgulanabilir. Bunun dışında belediyeden emlak beyan değerini gösteren belge talep edilerek inşaatın bitiş tarihi öğrenilebilir. Bu belgeler mülk sahibi tarafından talep edilmelidir. Bu yüzden konut almak ya da kiralamak isteyen kişilerin konutun sahibinden bu belgelerden birini istemesi ve orada yazan inşaat bitiş tarihine dikkat etmeleri gerekir.”

Ne düşünüyorsunuz?

184 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Uzaktan Eğitimde Çalışma Odası İçin Dekorasyon Tavsiyeleri

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü, Tapuda Sahteciliğe Dair Uyarılarda Bulundu