in

Konut Değeri Nasıl Öğrenilir ?

Konutun gerçek değerini öğrenmek, alım-satım işlemlerinde karşılıklı güven oluşmasını sağlar.

Konut Değeri Öğrenme

Konut değerinin belirlenmesi işlemleriyle birçok yatırım yapılabilir. Gerçek değerin ortaya çıkması, konut satın alma prosedürlerinde karşılıklı güven oluşmasını sağlar. Bu şekilde kişilerin doğru bir yatırım yapması da desteklenebilir. Konutun değerini öğrenebilmek adına günümüzde çok fazla seçenek bulunmaktadır.

Emsal Daire Bedelleriyle Konut Değeri Öğrenme

Emsal daire bedelleriyle konut değeri öğrenilebilir. Alım satımı yapılacak olan konutun lokasyonu belirlenir ve bulunduğu konumla, diğer daireler ile karşılaştırma yapılarak bir değer ortaya çıkarılır. Ayrıca karşılaştırılacak olan dairelerin nasıl bir yapıya sahip olduğu da önem taşır. Farklı ve uzak bölgede olan daireler için karşılaştırma yapılamaz. Emsal oluşturacak dairenin yaşı, metrekaresi ve cephesinin ne olduğu önemlidir. Ayrıca konutun çevresinde nelerin bulunduğunu bilmekte önem taşır. Çevresinde bulunan havuz, alışveriş merkezleri konutun değerini belirleyen unsurlar arasındadır. Sosyal imkanların bol olması gayrimenkulün değerini olumlu etkiler.

Gayrimenkul Ekspertiz Hizmeti

Gayrimenkul ekspertiz hizmeti alınarak konut değeri öğrenilebilir. Özellikle krediyle konut satın almak isteyen kişilerin bu hizmeti alması zorunludur. Bankalar bu hususta ekspertiz hizmetine yönlendirme yaparak konutun gerçek değerinin öğrenilmesini sağlamaktadır. Herhangi bir banka üzerinden müracaat yapıldığında aynı prosedür talep edilecektir. Özellikle yabancı uyruklu olan kişilere konut satılacağı zaman konutun gerçek değeri ile ilgili rapor sunulması gerekir. Böyle durumlarda gayrimenkulün gerçek değerini öğrenebilmek için gayrimenkul ekspertiz raporu alınır. Günümüzde birçok firma bu hususta gayrimenkul değerleme  adı altında hizmet vermektedir. Sizde bu hizmetlerden yararlanabilir ve değer konusu ile ilgili yardım alabilirsiniz.

Emlak Endeksi

Konut değerini öğrenmek için ayrıca emlak endeksi kullanmak mümkün. Konut alım ve satımının yapılacağı il ve ilçedeki fiyatlar araştırılır. Metrekare fiyatlarının takibi için çeşitli internet siteleri kullanılabilir. İnternet siteleri üzerinden il, ilçe ya da mahalleyle ilgili bilgiler girilerek emlak endeksine ulaşılır.

Gayrimenkul Danışmanları

Evin gerçek değerini öğrenmek adına gayrimenkul danışmanlarıyla da çalışılabilir. Konutun bulunduğu alanda yer alan emlak ofisleriyle görüşme yaparak konut değerini öğrenebilirsiniz. Birçok konut alım ve satımına aracılık yapan danışmanlar, konutun özelliklerine en yakın olan dairenin değerini baz alarak size bilgiler verebilir.

Rayiç Bedelleri Sorgulama

Rayiç bedelin sorgulanması ile konutun güncel alım ve satım değerine ulaşılabilir. Konutun minimum alım ve satım bedeli hesaplanarak konutun değerine dair bir fikir edinmek bu yöntemle mümkündür.

Kira Bedeli Üzerinden Değer Öğrenme

Konutun yıllık kira bedelini amortisman süresiyle çarparak konutun gerçek değerine yakın bir değere ulaşılabilir. Amortisman süreleri bilhassa il veya ilçeye göre farklılık gösterir.

Ne düşünüyorsunuz?

350 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Piyasasında Yeni Dönem Başlıyor !

Emlak Müşavirliği Dernek Başkanı Meslektaşlarının Yaşadığı Problemler İçin Start Verdi