in ,

Konut İmarlı Arsa Nedir ?

Arsanın imar durumunu bilmek neden önemlidir ?

Şehir plancılarının tespit etmiş olduğu ve konut alanı olarak belirledikleri imara açık alanlara konut imarlı arsa adı verilir.

İmar planları yerleşim yerinin gelişimi, arzu edilen ve talep gören yapılaşma gibi durumlara bağlı olarak yapılır. Bunlar genellikle halka açıklanmaz ve bazen bilgi almak son derece zor hale gelebilir.

Spekülasyonları engellemek ve haksız kazanç gibi durumlar yüzünden bu yol izlenir. Eğer arsa ile ilgili bilgi alınmak isteniyorsa arsa sahibinin kimlik belgesi ve tapu belgesi için belediyeye başvuru yapılması gerekir.

Ayrıca arsa sahibi konut imarlı arsa için belediyeden bilgi aldığında, daha sağlam bir yol çizer ve arsasını nasıl değerlendirebileceği konusunda daha net kararlar verebilir.

Belediyelere bağlı olan ve üzerinde gelişim planları yapılan alanlar imar olarak adlandırılır. Arsa sahipleri imar planları ile ilgili belediyeye başvurarak çoğu hususta bilgi sahibi olabilmektedir. Bu sayede imar ve arsa ile ilgili her şey net bir şekilde anlaşılmış olur. Arsanın söz konusu imar durumu o bölgenin imar yönetmeliğine ve planlamasına bağlı olarak nasıl kullanılacağını gösterir.

İmar durumu ile birlikte parselin kullanım biçimi ve yapılması istenen yapı özellikleri de ortaya konmaktadır. İmar uygulaması yapılacağı zaman o yerin yapı adalarını görülebilir ve böylece bu yerlerin düzen ve yoğunluğu da anlaşılır.

Tüm bu bilgiler kapsamında arsanın değerlendirme koşulları, boyutları ve sınırları ile ilgili oldukça önemli teknik ayrıntılar elde edilebilmektedir.

Konut İmarlı Arsa Ne İşe Yarar ?

Belediyelere bağlı olan, üzerinde geliştirme planları yapılan alanlara imar denir ki konut imarlı arsa bu bağlamda değerlendirilebilir.

İmar planlarını ilçe belediyeleri ve şehir belediyeleri yapar. İmar durumu ile birlikte aşağıdaki bilgilere ve ayrıntılara erişebilirsiniz:

İmar, belediye sınırı başta olmak suretiyle mücavir alanının da dahil olduğu sınırı ifade eder.
İmar planları arsanın biçimini ve ne amaçla kullanılabileceğini gösterir.
Arsanın yapılanma koşullarını gösterir.
Teknik şartlarının kapsamını belirtir.
Arsa üzerindeki azami bina katı ile ilgili bilgi barındırır.
Arsanın tabana oturma durumunu gösterir.
Toplam kapalı alanın metrekaresi ile ilgili bilgi verir.
Bahçe mesafesi, yan ve ön boşlukları belirtir.

Kısacası imar sayesinde mevcut araziler ve yapılanma koşulları ile ilgili ayrıntılı olan bilgiler ortaya konulur.

İmar durumu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak istediğinizde belediyeye dilekçe vermeniz yeterlidir.

Bir arsanız varsa belediyeye giderek arsanın tapu ve çap belgesini öğrenebilirsiniz. Ancak size ait olmayan bir arsanın imar durumunu her zaman öğrenemeyebilirsiniz. Çünkü bazı arsaların imar durumu kamuya açılmaz. Bu durum haksız kazanç durumlarının önüne geçilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Ancak gayrimenkul sahipleri ile görüşürseniz bilgi edinebilirsiniz.

Her bölgenin imar durumu yapısına göre farklılıklar taşımaktadır. Mahalleye, semte ve sokağa bağlı olarak birtakım farklılıklar göze çarpabilir ki bölgenin gelişimine bağlı olarak da imar durumunda değişiklikler olabilir.

Ayrıca büyükşehir belediyeleri veya yerel belediyeler arsaların imar durumlarını değiştirebilirler.

Konut imarlı arsa tespiti yapıldıktan sonra alanın yapılaşması sona erdiği zaman diğer ihtiyaçlar da göz önüne alınır. Yani sağlık, eğitim ve yeşil alan gibi durumlar da tespit edilir.

Halka açıklanmayan bu yerleşim planı haksız kazançların önüne geçmeyi amaçlar. Eğer arsa sahibi bilgi almak istiyorsa problem yaşanmaz.

Tüm bu konular ile ilgili teknik ayrıntılar için belediyeye başvurarak bilgi edinebilirsiniz. Aynı zamanda gayrimenkul uzmanları da bu hususta destek verebilirler.

Tüm bu programlarla beraber konut imarlı arsa tespiti yapılarak arsa hakkında planlarınızı belirleyebilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

300 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Satış İstatistikleri Ocak 2021

Daire Başına İki Otopark Zorunluluğu Getirildi