in

Konut Kredisi Alırken Hangi Sigortalar Yapılır?

Yeni tüketici kanunu ile konut kredisinde çeşitli sigortaların yaptırılması gerekiyor.

konut-voorgo

Tüketici de yaptırılan sigortalarda seçme hakkına sahip olacak.

Kredi müracaat sırasında yaptırılması istenilen sigorta hizmetini, yeni kanuna göre tüketici istediği kuruluştan temin edebilecek.

Konut kredisi sigortası neleri kapsar, neler yapılması gerekir detayları yazımızda yer alıyor.

Konut Kredisinde Yaptırılması Gereken Sigortalar

Yasal değişiklik ile konut kredilerinde yaptırılması gereken sigorta çeşitleri belirlendi. Bir kısmı zorunlu bir kısmı ise isteğe bağlı olan sigortalarda, tüketici için alternatif çözümler sağlanıyor.

Tüketicilere daha makul çözümler yaratma fırsatı yeni kanun ile sağlayacak. Peki konut kredisi alırken hangi sigortalar yapılır?

Konut Sigortası

Konutların yangın, su baskını, hırsızlık, yıkım, terör, kaza gibi tehlikelere karşı güvence altına alan sigorta çeşitlerine Konut Sigortası denilir.

Bu tür sigortalar bankalar tarafından yapılır ve kredi ödemesi bitene kadar zorunlu tutulmaktadır.

Yıllık olarak tahsil edilen konut sigortaları, kredinin geri ödendiği süreç boyunca konutta meydana gelen hasarları teminat altına alan sigortalardır.

Konut kredisinde ev sigortası zorunlu mu konusu ile ilgili, yeni tüketici kanununa göre yapılması zorunlu olmayan sigortalar arasındadır.

Zorunlu Deprem Sigortası

Yasal olarak zorunlu tutulan sigorta türüdür. Konutun bulunduğu konuma ve yapının özelliklerine göre metrekare fiyatı belirlenerek, konutun brüt metrekaresi ile çarpılır ve sigorta bedeli hesaplanır. Deprem sigortalarında her yıl sigortanın bedeli güncellenir ve tekrar yapılır.

DASK poliçesi olarak bilinen Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ya da deprem sonucu meydana gelmiş yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının direkt olarak neden olacağı maddi zararları karşılayan bir sigortasıdır.

DASK poliçesinde belirtilen limitler dahilinde nakit olarak karşılar. Binaların tamamıyla veya kısmi olarak zarar görmüş durumlarda da teminat altındadır.

Konut kredisinde zorunlu sigortalar nelerdir sorusu için DASK sigortası yaptırılması gerekiyor.

DASK Poliçesi İçerikleri

DASK tarafından temin edilebilecek azami teminat tutarı tüm yapı tipleri için 150 bin TL olarak belirlenmiştir. DASK resmi internet sitesinde azami tutar ile ilgili olarak;

“Azami teminat tutarı tespit edilirken, yıkılan meskenin tekrar inşa edilmesinin maliyeti (arsa dşayeti hariç) dikkate alınır. Sigortalının teminat tutarı (sigorta bedeli) -azami teminat tutarını geçmemesi koşuluyla- meskenlerinin büyüklüğüne ve yapı tarzına göre belirlenir” ifadelerinde bulunmaktadır.

Konut kredisi alırken hangi sigortalar yapılır başlığında, yeni tüketici kanununa göre DASK zorunlu deprem sigortası bulunur.

Konut sigortası isteğe bağlı sigorta çeşitleri arasındadır. Genel olarak ve bireysel yapılan sigorta çeşitleri arasında ise; ferdi kaza sigortası, hayat sigortası, konut sigortası gibi sigorta çeşitleri bulunuyor.

Konut Sigortaları Nereye Yaptırılıyor?

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre DASK poliçesi yaptırılması gerekmektedir. Sigorta acentelerinin tamamında zorunlu deprem sigortası yaptırılabiliyor.

Hatta elektrik, su abonelikleri için hizmet veren kurumların önünde bulunan sigorta stantlarından, hızlı biçimde DASK poliçesi alınabiliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

kiracı-hakları-voorgo

Borçlar Kanunu’na Göre Kiracı Hakları Nelerdir?

bahce-voorgo

Bahçe İmarı Nasıl Alınır?