in

Konut Kredisi Yeniden Yapılandırılabilir mi ?

Konut kredisi tekrar yapılandırma işlemleri, kredi ödemelerinde kalan borç tutarının tekrar düzenlenmesi ile ilgilidir.

Yapılandırma işlemlerine başlamadan önce, kalan borç miktarı, faiz oranları arasındaki fark, taksit tutarı, toplam kredi maliyeti incelenmeli ve bunlara göre karar verilmelidir. Kredi alırken vadesi ne kadar uzun olursa anapara üzerinden bankaya ödeyeceğiniz faiz de o kadar artmaktadır. Diğer yandan vade kısalırsa aylık taksit miktarı artacaktır. Bu durumda ödeme gücünüze göre ideal aylık taksit miktarı belirlenmelidir.

Kredi alırken sabit faizli kredilerden faydalandıysanız, faiz oranları yükseldiğinde değişimden etkilenmezsiniz. Faiz oranları düştüğünde ise tekrar yapılandırma imkanıyla düşen faiz oranından faydalanabilirsiniz. Aldığınız kredinin anaparası borç olarak durdukça bankaya faiz ödenmektedir. Vade uzadıkça faiz büyür, kredinin maliyeti de artmış olur. Bu nedenle kredi yapılandırması yaparken aylık taksit tutarını düşürmeden toplam ödenecek taksit sayısında azaltma yapıldığında kredinin toplam maliyeti azalacaktır. Ödeme gücünüzün yettiği kadar aylık taksit miktarını artırmak size kar yaratacaktır. Aynı zamanda kredinizi daha erken kapatabilirsiniz.

Kredi yapılandırması ile ödeme planınızı tekrar belirleyebilir, eski krediniz sabit taksitli ise gelirinizde meydana gelen değişikliklere göre yeni açılacak krediye ara ödemeler ekleyebilirsiniz. Böylece yapacağınız ara ödemelerde erken ödeme cezası ödemeyip, toplam maliyetinizi daha da düşürebilirsiniz. Kredi yapılandırması için kendi bankanıza müracaat edebilir veya diğer bir bankaya aktarım yapabilirsiniz. Transfer durumlarında önceki bankanıza anapara üzerinden % 2 erken kapama cezası ödemeniz gereklidir.

Ayrıca ekspertiz, ipotek ücretleri ve yeni dosya masrafları gibi yeni birkaç ek masraf da ortaya çıkmaktadır. Diğer bankalarla kıyaslandığında mevcut bankanız daha yüksek bir faiz oranı verecektir. İki durumu da değerlendirilerek maliyetler kıyaslanarak karar verilmelidir. Böyle durumlarda genelde yüksek faiz oranları yerine yeni bankaya geçmek ve ek masrafları ödemek daha hesaplı bir seçenek olmaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

297 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Boğazdaki 60 Yalı Satışta !

İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı 18 Mart’ta !