in

Konut Satıyorsanız İhtiyacınız Olan Belgeler Nelerdir ?

Konut satışını gerçekleştirmek için gayrimenkul sahibi ve alıcının gereken belgeleri hazırlayıp Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekir.

Konut Satıyorsanız İhtiyacınız Olan Evraklar Nelerdir voorgo.com

Konut Satışı İçin Tapu Randevusu Nasıl Alınır ?

Tapu devri prosedürlerini gerçekleştirmek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Randevu Sistemi üzerinden randevu alınabilir. Ayrıca, Alo 181 numaralı hattı arayarak randevu oluşturabilir. Konut satış prosedürlerine başlamak için tercih edilebilecek diğer bir yöntem de tapu dairelerinde bulunan numaratörlerden sıra alıp işlem sırasını beklemektir.

Konut Satışı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Konut satmak için alıcı ve gayrimenkul sahibinin ibraz etmesi gereken farklı belgeler bulunur. İlgili belgeleri teslim edecek gayrimenkul sahibi veya alıcının okuma yazma bilmemesi halinde yanlarında kendileri ile aynı soyadını taşımayan iki şahit getirmeleri gereklidir. Ev satarken gerekli evraklar şunlardır:

Gayrimenkul Sahibinin Hazırlaması Gereken Belgeler ;

Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
Tapunun aslı ve fotokopisi
Belediyeden alınmış emlak vergisi rayiç bedelini gösteren belge
Gayrimenkulun vergi borcu olmadığını gösteren, belediyeden alınan belge

Alıcının Hazırlaması Gereken Belgeler ;

Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
Vekaletname (Tapu prosedürlerini emlakçı gerçekleştirecekse emlakçıya verilen vekaletname gösterilmelidir.)
Bu belgelerin dışında alıcı tarafından mutlaka Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) yaptırılmalıdır. Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi olmadan konut satış prosedürü gerçekleştirilememektedir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından konut satışı için talep edilen evrakların eksik olması halinde belgeler tamamlandıktan sonra yeniden müracaat yapılması gerekir.

Tapu Harcı Nedir ?

Tapu devir prosedürleri sırasında alıcı ve gayrimenkul sahibinin ödemekle yükümlü olduğu tapu harcı bedeli bulunmaktadır. Bu bedel gayrimenkulun beyan edilen fiyatı üzerinden hesaplanır. Tapu harcı, konut satışının gerçekleştirildiği bölgenin vergi dairesine ödenebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı Tapu ve Kadastro Harcı Sorgulama ve Ödeme Ekranı üzerinden tapu harcını online olarak ödemek de mümkündür.

Ne düşünüyorsunuz?

105 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ünlü Ekonomist Emlak Sektörünü Değerlendirdi !

Değnekçi Terörüne Yol Açan Otopark Sorunu Çözülüyor !