in

İyi Bir Konut Sitesinde Bulunması Gereken Özellikler

İyi Bir Konut Sitesi İçin Neler Yapılabilir ? İyi Bir Konut Sitesinin Olmazsa Olmazları Nelerdir ?

Konut siteleri; alınmak ya da kiralanmak istenen daireler ile ilgili genel bilgileri veren, özellikleri açıklayan ve alıcıların, kullanıcıların daha rahat seçim yapmasına yardım eden sitelerdir. Bu nedenle, iyi bir sitenin olmazsa olmazları araştırılarak değerlendirilmeli ve bu değerlendirmelere uygun olarak konut sitesinin oluşturulması sağlanmalıdır.

Sitede hangi özelliklere yer verilmesi gerektiği, siteyi inceleyen insanlar için nasıl kolayca sunulması gerektiği, hususları araştırılmalıdır. Araştırma sonucunda hazırlanan ya da düzenleme yapılan siteler, ev arayan insanlar adına daha yararlı siteler olacaktır.

İyi Bir Sitenin Olmazsa Olmaz Özellikleri

İyi bir konut sitesi hem ev yapısı ile ilgili bilgi verici nitelikte olmalı, hem de alıcıların sorgulayabileceği her konuya hitap etmelidir.

Bununla beraber, iyi bir site için olmazsa olmaz özellikler şunlardır:

• Bir evin, kiralık mı yoksa satılık mı olduğunu gösteren alan,

• İlanın hangi tarihte verildiğini gösteren alan.

• İlanı veren ve evi kiralamak, satmak isteyen kişinin telefon numarası; böylece müşteriler, ev için daha kapsamlı bilgi alabilirler. Ayrıca ev sahibiyle görüşme sağlayarak, evi canlı bir şekilde de görme imkanı yakalayabilirler. Buna ek olarak, telefon üzerinden yapılacak olan taahhütler yardımıyla, şehir dışında olunsa dahi evin kiralanması sağlanabilir.

• Konut fotoğraflarına yer veren alanın bulunması; hazırlanan konut sitesinin olmazsa olmaz olarak nitelendirilen en önemli özelliği, görsellere yer verilmesidir. Müşteriler, hazır halde bulunan fotoğrafları değerlendirerek konutu alma konusunda daha net karar vereceklerdir. Bu nedenle; hem sitenin daha uzun süreli kullanılması, hem çoğu insan tarafından tercih edilmesi, hem de müşterilere kapsamlı hizmet verilmesi amacıyla konut görselleri olan kısım mutlaka bulunmalıdır.

• İyi bir konut sitesinde aidat ve depozito bilgilerinin, satış esnasında pazarlık olup olmayacağının, telefon numarasının yer alabileceği kısımların bulunması gerekir.

Filtre yapma özelliği;

Bu özellik, konut sitelerinde olmazsa kullanıcıların kullanım oranını azaltacak önemli bir faktördür. Bu nedenle konut sitelerinde mutlaka filtre yapma özelliği bulunmalıdır. Filtreleme özelliği sonucunda; fiyat aralıkları arayıcılar tarafından belirlenebilir, ev özelliklerinin indirgenmesi kullanıcılar tarafından yapılabilir ve böylece daha hızlı araştırılması mümkün olabilir. Bu da, direkt olarak konut sitesinin iyi olarak nitelendirilmesine ve daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesine neden olur.

İyi bir site için olması gereken bir diğer özellik ise, site üzerinden evin sahiplendirilmesi için belirlenen ölçütlerin bulunduğu alanın olmasıdır. Çünkü bazı ev sahipleri, konutlarında bazı özelliklere sahip kişilerin olmasını istemeyebilir. Bunları belirtecek bir alanın bulunması, daha hızlı araştırma ve seçim yapılmasına yardım eder. Bu da, konut siteleri için gereken ve aranan bir özelliktir.

Bir konut sitesini iyi hale getirmek için; sitede nelerin eksik olduğunu, nelerin gereksiz olduğunu tespit etmek ve bu konularda iyileştirme yapmak adına yardım alınacak programcıların belirlenmesi gerekir.

Bir Konut Sitesinde Olmaması Gereken Özellikler:

Konutun daha önce kaç kişi tarafından kullanıldığı, ne kadar kira bedelinin alındığı, evin kaç kez boyandığı gibi; lüzumsuz olarak görülen, yeni kullanıcılar tarafından konut seçilmesi aşamasında gerekli olmayan bilgilerin yer almaması gerekir.

İyi Bir Konut Sitesinin Olmazsa Olmazları Nasıl Tespit Edilir ?

Olmazsa olmaz olan özellikler; diğer sitelerle yapılacak olan kıyas, müşterilerin ortak istekleri ve siteyi kullanan insanların değerlendirmeleri sonucunda belirlenir. Örnek olarak; konut sitesinde araştırma yapan kişilerin, temel ortak arama konuları bulunmaktadır.

Bu arama ve araştırma hususları; ev yapısının özellikleri, sahip olduğu donanım, evi sağlayan kişinin istekleri gibi araştırmalardır. Bu alanlara yer verilmemesi, konut sitesinin yetersiz olarak görülmesine sebep olur.

İyi Bir Konut Sitesinin Olmazsa Olmazları Ne Kadar Sürede Tamamlanır ?

İyi bir sitede olması gereken özellikler; sitenin baştan kurulması ya da site üzerinde yapılacak güncellemeler sonrasında kullanıcılar için hazır hale getirilir.

Bu süreç, prosedürü yapacak olan kişinin çalışma hızına ve gereken prosedürlerin neler olduğuna bağlıdır. Yalnızca bazı alanların eklenmesi ya da çıkarılmasına dayanan özelliklerin güncellenmesi, ortalama olarak dört saat kadar bir sürede tamamlanır. Ancak bu süreç, sitenin baştan kurulacak olması, yasal izinlerin alınması ve özelliklerin en baştan hazırlanması durumlarında, yine çalışacak kişinin hızına bağlı olarak  bir haftadan daha fazla sürebilir.

Ne düşünüyorsunuz?

138 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Vergi Borçlarına Yapılandırma Müjdesi !

Konut Metrekare Fiyatı Tarihi Zirveye Ulaştı