in

Konutlara Değer Kazandıran Unsurlar Nelerdir ?

Konut Satış Değerini Hangi Unsurlar Belirler ?

Yatırım ya da oturma amaçlı konut satın almayı düşünenler, tercih yapmadan önce binanın konumundan, ulaşım imkanlarına; projeyi gerçekleştiren firma bilgisinden, dairenin sosyal imkanlarına kadar birçok konuyu derinlemesine araştırmalıdır. Almayı düşündüğünüz konutun gerçek değerini belirleyen bu etkenler hayati önem taşımaktadır.

İşte, bir konutun satış değerini belirleyen birbirinden önemli unsurlar !

Konum

Satın almayı düşündüğünüz konutun merkezi bir konumda bulunması; okul, sağlık kuruluşu, alışveriş merkezi ve toplu ulaşım araçlarına yakın olması konutun satış değerini artıracaktır. Bunun dışında dairenin bulunduğu ilçe ve mahallenin sakin olup olmaması da konut satış değerine direkt olarak etki etmektedir.

Fiziksel Özellikler

Alacağınız konutun fiziksel bazı özellikleri gayrimenkulün satış değerini belirleyen unsurlardandır. Binanın yaşı, cephesi, büyüklüğü, dairenin bulunduğu kat, oda, banyo ve balkon sayısı, ısıtma imkanları, mantolama durumu, asansör olup olmaması, güneş ışığından yararlanma durumu, deprem yönetmeliğine uygunluğu ve manzara gibi nedenler bir konutun satış değerini direkt olarak etkiler.

Ayrıca alınacak konutun bazı yasal işlemlerinin de eksiksiz olması konutun satış değerini etkiler.

Örneğin; konutun tapusunda kat irtifakının olması konutun satış değerine pozitif bir katkı sağlamaktadır. Kat irtifakı, inşaatı yapılacak ya da yapılmakta olan arsa üzerinde almayı düşündüğünüz dairenin hissesine düşen arsa tapusu demektir. Konut kredisi kullanarak konut satın almayı düşünüyorsanız kat irtifakının mutlaka olması gereklidir.

Sosyal Olanaklar

Satın almayı düşündüğünüz konutun sosyal tesis, çocuk parkı, spor salonu, havuz ve otopark gibi imkanlarının olup olmaması da konut fiyatının belirlenmesinde önemli rol oynar.

Konutlara Değer Kazandıran Unsurlar

Yatırımlarını en kazançlı şekilde değerlendirmek isteyenlerin yönelmesiyle ara vermeksizin değer kazanan gayrimenkul yatırımları, yatırımcısına sürekli artan değerlerle kazandırmaya devam ediyor. Konutların değerini belirleyen etkenler arasında bulunan bazı öğelerin dikkate alınması, yapılacak yatırımların dikkate değer kazançlar getirmesine yol açıyor;

  • Konutun yapımında kullanılan mimari
  • İnşaatta kullanılan malzeme kalitesi
  • Şehir merkezine mesafesi,
  • Ulaşım noktalarına yakınlığı,
  • Gelişmeye açık bölgelerde olması
  • Konutların yüksek yaşam standartlarına uygunluğu,
  • Yaşam alanlarının genişliği,
  • Çevre düzenlemelerinin yapılmış olması,

Konutların değer kazanmasına imkan sağlayan faktörler olarak değerlendiriliyor. Ayrıca marka firmalar tarafından yapılan ve yaşam konforunu en üst düzeyde karşılayan konutlar, emsal konutlara göre daha çok değer kazanıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

299 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Depozito Nasıl Geri Alınır ?

Doğalgaz Borusu Gizleme Fikirleri