in

KOSGEB Nedir ? Kimler Başvurabilir ?

Kosgeb Destekleri Nelerdir ?

Kosgeb, sözcüğünün anlamı, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. Bu tanımdan da anlayabileceğiniz gibi bu kurum girişimcileri desteklemek amacı ile kurulmuştur.

Bir iş fikri ortaya çıktığında, en fazla ihtiyaç hissedilen konu, yeterli sermayedir. Ancak herkesin her zaman böyle bir sermayesi bulunmamaktadır. Bu durumda Kosgeb sunmuş olduğu farklı paketlerle girişimcilere destek hizmeti vermektedir. Ticarete başlamak ve kendi işini kurmak isteyen kişiler bu kuruma müracaat ederek destek alabilmektedir.

Bu kurum, girişimcilerin yeni iş alanları yaratmasına destek olup, hem Türkiye ekonomisine olumlu katkı yaratmakta hem de istihdam oranının artmasını sağlamaktadır. Devletin de içerisinde bulunduğu bir destek programı ile hem girişimcilik eğitimi hem de sermaye desteği sağlayan Kosgeb, ayrıca KOBİ’ lere özel destek uygulamaları da sunmaktadır.

Kosgeb’den destek alarak hayallerine kavuşan kişilerin sayısı son derece fazladır.

Kosgeb’e Kimler Başvurabilir ?

İş kurmak isteyen herkes Kosgeb’den faydalanamamaktadır. Bu destek kredisinden faydalanmak için ilk önce kurumun vermiş olduğu iş kurma eğitiminin alınması gereklidir.

∗Yeni iş kurma planı olan iş yaşamına atılmak isteyenler,
∗İş yerini geliştirmeyi düşünenler,
∗İşletmesinde yeni makine ve teçhizata ihtiyacı olanlar,
∗Firmasının tanıtımını yapmak isteyenler,
∗Daha fazla personel istihdam etmek isteyenler,
∗Yurt içi ve yurt dışı fuarlarına katılım sağlamak isteyenler,
∗Personeline eğitim vermek isteyenler,
∗İnovasyon ve Ar-Ge projeleri geliştirmek, bu projeleri hayata geçirmek isteyenler,
Kosgeb’e müracaat ederek eğitim programına katılabilmekte ve uygun görülmesi halinde destek kredilerinden yararlanabilmektedir.

Kosgeb’e Nasıl Başvurulur ?

Kurumun vereceği desteklerden yararlanabilmek için birkaç adımda gerçekleşen prosedürlerin tamamlanması gereklidir.

Bunlar,

Kurum Veri Tabanına Kayıt Yaptırmak: Kosgeb desteklerinden yararlanmak için ilk önce kurum veri tabanına kayıt yapılması gereklidir. Kurumun internet sitesine giriş yaparak, kayıt bölümünden bu adım tamamlanmaktadır.

Kobi Beyannamesi: Bir işletmeye sahip olunması halinde, bu işletmenin KOBİ olup olmadığının belirlenmesi için, firma bilgilerinin sunulacağı Kobi Beyannamesi’nin doldurulması gereklidir.

Beyanname Kontrolü: Kosgeb tarafından, başvuru yapan kişinin sunmuş olduğu beyanname incelemeye alınmaktadır. Bu inceleme işin ehli kişiler tarafından gerçekleştirilmekte ve daha sonra müracaat yapan şahsa bildirimde bulunulmaktadır.

Desteklere Başvurmak: Kurumun web sitesindeki destek seçeneklerini inceleyerek, bu desteklerden hangisinin ölçütlerine uygun olunduğu anlaşıldıktan sonra Kosgeb uzmanları ile görüşme yapılmaktadır.

Kosgeb Girişimcilik Destek Programı

Bu destek uygulamasının ilk amacı, etkin ve sürdürülebilir işletmelerin kurulmasıdır. Girişimcilik kültürünün yaygınlaşması, İş Geliştirme Merkezleri’ nin çoğalması ve istihdamın arttırılması, programın diğer amaçları arasında bulunmaktadır.

Bu uygulamadan küçük ve orta ölçekli işletmeler, girişimciler ve İş Geliştirme Merkezleri’ni yönetmek üzere kurulan tüzel kişilikler yararlanabilmektedir.

Girişimcilik Destek Programı 4 bölümden oluşmaktadır.

Bunlar,

∗ Girişimcilik eğitim programı
∗ Yeni girişimci desteği
∗ İş Geliştirme Merkezi desteği
∗ İş Planı Ödülü

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, kendi işini kurmak isteyen girişimciler için minimum 70 saatten oluşan bir uygulamadır. Bu uygulamada, iş planı ile kişinin kuracağı işletmede başarı oranını artırması amaçlanmaktadır. Bu eğitimler Kosgeb dışında İŞKUR, belediyeler ve meslek kuruluşları tarafından da düzenlenmektedir. Yükseköğretim kurumları da örgün eğitim kapsamında girişimcilik eğitimi vermektedir.

Girişimcilik eğitimi kendi içerisinde genel ve özel hedef gruplarına göre ikiye ayrılmaktadır. Tamamı ücretsiz olan bu eğitimlerin; özel hedef grupları gençleri, kadınları ve dezavantajlı grupları kapsamaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

69 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kısıtlı Taşınmazların Mülkiyet Tesisinde Yeni Uygulama !

Kırım’da Rus Vatandaşı Olmayanlar, Toprak Sahibi Olamıyor