in

Kredi ile Ev Almak Caiz Mi ?

Dinimizde helal ve haram hakkında zaruretler göz önünde bulundurulmuştur. Zaruretler haramı mübah kılar mı ? İşte din alimlerinin verdiği yanıtlar !

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı İdris Bozkurt, konut kredisi ile ihtiyaçlarımızı karşılamak adına borca girmenin dinen tavsiye edilen bir durum olmadığını belirtiyor. Kredi ile konut almak yerine kirada oturmayı tavsiye eden Bozkurt, birikmiş parası olmayanların da konut sahibi olma hakkının bulunduğunu ifade ederek, bunun önündeki en büyük engelin kredi çekerken alınan faiz olduğunu belirtiyor. Zira faiz dinimizce haramdır.

Bu kapsamda katılım bankalarının verdiği kredinin ticarete girdiği kabul ediliyor ve dinen ticaretin yasak olmadığı belirtiliyor. Yani konut kredisi caiz mi sorusunun yanıtının olumlu olması için faizin aradan çıkartılması gerekiyor. Bunun bir yolu, bankanın konutu satın almış olması ve üzerine belli bir maliyet koyarak size konutu taksitle satmasıdır. Bu durumda faizle satın almış olmak yerine ticaret yapmış olursunuz. Vade farkı ticaretinin faiz olmadığı vurgulanmış, katılım bankaları ile mevduat bankaları arasında bir hüküm farkı bulunduğu belirtilmiştir.

Din alimleri arasında farklı değerlendirmeler bulunmaktadır.

Dinimizde helal ve haram hakkında konularda zaruretler göz önünde bulundurulmuştur. Diğer bir deyişle zaruretler haramı mübah kılar. Bu açıdan bakıldığında, alınacak konutun zaruri bir ihtiyaç mı yoksa lüks mü olduğunu değerlendirmemiz gerekir. Bu noktada ilk olarak konut almak için kredi çekmek caiz mi sorusu karşımıza çıkar.

Din alimleri arasında bu noktada da farklı değerlendirmeler bulunmaktadır. Bazılarına göre, konutun sahibi olmak zaruri bir ihtiyaç değildir. Burada temel ihtiyaç barınmaktır. Bu fikri savunan din alimleri, kredi çekerek konut almaktansa kirada oturmanın uygun olduğu ifade ediyor.

Öte yandan, kira fiyatlarını ve ömür boyu kirada oturmanın getireceği yükü düşünerek bazı din alimleri günümüz koşullarında konut sahibi olmayı zaruri bir ihtiyaç olarak kabul etmektedir. Bu doğrultuda düşük faizli kredi ile konut sahibi olmayı caiz olarak görmektedirler. Örneğin, 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurul Üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem, ilk konut için alınacak olan kredinin caiz olduğunu; ama ikinci ve sonrası için kredinin caiz olmadığını açıklamıştır.

Katılım bankaları konut finansmanı için faiz yerine kar payı koymaktadır. Mevduat bankalarından aldığınız konut kredisi gibi katılım bankaları da satın almak istediğiniz konutun ekspertiz değerinin belli bir yüzdesi kadar kredi kullanmanıza izin verir. Belirledikleri kar oranı kadar sizden vade payı alırlar. Kar payı da çekeceğiniz kredi miktarı ve vade sayısına göre değişebilmektedir. Katılım bankaları genel olarak 10 yıla (120 ay) varan vadelerle kredi vermekte ve almak dilediğiniz evin ekspertiz değerinin yüzde 80’ine kadar kredi kullandırmaktadır.

Bu hususta risk almak istemeyen ve kredi ile konut almak caiz mi sorusunun cevabına göre kredi çekmek isteyenler için en doğru adres katılım bankaları ve faizsiz finans kuruluşları olacaktır.

Ne düşünüyorsunuz?

358 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İnşaat Firmaları Emlakçılarla Değil, Ekonomistlerle Çalışmalı !

Küresel Gayrimenkul Piyasasında Balon Öngörüsü