in

Küçük Evlerde Kısıtlı Alanlar Nasıl Verimli Kullanılır?

Küçük yaşam alanlarını en verimli hale getirmek mümkün.

kucuk-ev-voorgo

Kentleşmenin artması ve bunun doğal bir sonucu olarak konutlaşmanın yoğunlaşması yaşam alanlarının küçülmesine neden oldu.
Bu durum ile birlikte ufak evlerde dekorasyon problemini da meydana getirdi. Küçük evler için de çeşitli dekorasyon çalışmaları ile bu yaşam alanlarını en verimli hale getirmek mümkün.
Küçük bir eve sahip olan kişilerin ilk dikkat etmesi gereken nokta, bütün dekorasyon çalışmalarına başlamadan önce kesinlikle evlerinin ufak olduğunu akıllarında tutmaları bulunuyor.
Ancak böylece evle uyumlu olmayan mobilyaların veya dekorasyon eşyalarının eve getirilmemesi sağlanabiliyor.

Böylece hareket alanı bile bulunmayan alanlardan kurtularak ferah yaşam alanlarına sahip evlere ulaşmak mümkün olabiliyor.
Şahısların ufak evlerin dekorasyon çalışmalarında dikkat etmesi gereken bir diğer neden ise evlerde kullanılan mobilya ve diğer eşyaların mümkün olduğu kadar kolay dizaynlara sahip olması oluyor.
Az yer işgal eden ve işlevsel özellikleriyle geniş bir kullanım alanı sunan eşyalarla beraber ufak evlerde, daha çok alanı ortaya çıkarmak da mümkün olabiliyor.
Bu noktada gömülü raf kullanmak, açılabilir masa ve yatak gibi eşyaları kullanmak üstünlük sağlayan durumlardan oluyor.

Küçük Evlerin Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Metrekaresi bakımından ufak evlerin dekorasyonu yapılırken en büyük fark yaratacak değişimlerin elde edilmesini sağlayan nedenlerden bir tanesi de bu evlerde kullanılan ağırlıklı renkler oluyor.
Oturma odaları gibi alanlarda ışığın daha çok yansımasını sağlamak ve daha ferah alanlara sahip olmak için açık renklerin tercih edilmesi gerekirken, bazı mobilyalarda mavi, krem veya gri gibi renklerle çeşitlilik sağlanabilir.
Bakışları tek bir noktada toplamaya yarayacak olan kimi eşyalar ve bu eşyalarda kullanılan renkler de dekorasyon çalışması sırasında büyük bir üstünlük sağlıyor.
Seçilen bütün bu renklerin istenen dekorasyon sonucunu vermesi için ise eşyalarla renkler arasında ve kullanılan farklı renkler arasında ahenk bulunması gerekiyor.
Yaratıcılık Hayat Kurtarır!
Şahısların ufak evlerin dekorasyonu için uğraşırken yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi de klasik dizayn anlayışlarını evlerine taşımak istemesi oluyor.
Küçük evlerin genel itibarıyla bekar kişiler veya çocuksuz çiftler tarafından tercih edildiği dikkate alınırsa, bu kişilerin büyük oturma gruplarına sahip olması da anlamsız hale geliyor.
Sadece tek bir çift veya üçlü koltuk ile beraber birkaç sandalye ya da tekli koltuğun kullanılmasıyla çok verimli alanlar ortaya çıkarılabiliyor.
Böylece oda içindeki hareket alanı da arttırılarak, evin olmasından daha geniş ve büyük görünmesi de sağlanabiliyor.
Küçük evlerin dar görünmesine neden olan en önemli faktörlerin başında duvarlar geliyor. Duvarlar üzerinde ufak evlerin dekorasyonu yapılırken duvarın farklı bir renge boyanması veya yalnızca çok kolay bir şekilde duvar kağıdı ile duvarın istenen forma sahip olması bu hususta üstünlük sağlayabiliyor.
Mobilyalarla uyumlu bir renge sahip boyalarla duvarlar boyanabildiği gibi duvar kağıtları ile de istenen etki sağlanabiliyor.
İç mekanların daha ferah yerler olmasını yalnızca duvarlar üzerinde yapılan renk seçimleri değil, bunun yanı sıra rengin içeriye giren ışığın yansımasına verdiği imkân da sağlıyor.
Küçük evlerde fark yaratması için yalnızca bir tek duvarın farklı bir renge boyandığı çalışmalar da yapılabiliyor.
Kesin bir biçimde nasıl bir etki yaratacağından emin olunmadığı durumlarda ise boya yerine duvar kağıdının kullanılması daha isabetli olabiliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

248 points
Upvote Downvote
Marmaris'te 2 bin 500 TL' ye Villa Kiraladı! voorgo.com

Marmaris’te 2 bin 500 TL’ ye Villa Kiraladı!

kis-bahcesi-voorgo.com

Evinize Kış Bahçesi Nasıl Yapabilirsiniz?