in

Lejant Nedir ?

İmar Planı ve Haritalarda Lejant Neyi İfade Eder ?

Lejant Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Coğrafi bir terim olarak lejant, haritanın dili, harita anahtarı ya da harita işaret anahtarı terimlerinin bir karşılığı olarak öne çıkıyor. Lejant, haritalarda varlığı söz konusu olan özel işaretlerin ne açıkladığını ifade eden bölüme denilmektedir.

Çoğunlukla da haritanın sağ alt köşesinde konumlandırılması söz konusu olan bu bölümde kullanılan özel işaretlerin; renklerin, simgelerin, terimlerin anlamı; ölçek ve kuzey işareti gibi çeşitlilik barındıran detaylar verilmektedir.

Her haritanın kullanım maksadına göre söz konusu semboller değişkenlik gösterebilmektedir. Dilimize Fransızca’dan geçmiş olan lejant, haritalar üzerinde kesinlikle bulunması gereken bir bölümü ifade eder.

Lejant İmar Planı ve Haritalarda Neyi Gösterir ?

Her haritanın kullanım amacı doğrultusunda farklılık barındıran işaretler mevcuttur. Bu bakımdan birçok haritadan yeterince fayda sağlayabilmek için “lejant” harita işaretlerini çok iyi bilmek oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Lejant dili ile, harita üzerinde bulunmakta olan ifadelerin anlamları bilinerek ilgili haritadan yüksek düzeyde fayda sağlanması mümkün olmaktadır. İmar planlarında bulunan lejant, harita lejantlarından bazı farklılıklar gösterebilmektedir.

Tüm hazırlanmış durumdaki imar planları da bir nevi haritadır. Bu nedenle üzerinde normal haritalarda olduğu gibi lejant kısmı bulunmaktadır. Lejant, imar planlarında eğitim-öğretim alanı, belediye hizmet alanı, yüksek gerilim hattı, konut yoğunluğu, dini tesis alanı, dere sınırı gibi son derece büyük önem barındıran alanları sembollerle göstererek bilgilendirme amacı doğrultusunda yapılmaktadır.

Lejant olarak tabir edilen harita lejant sembolleri, harita çizimi kuralları arasında olmazsa olmazlar arasındadır. Oldukça büyük bir öneme sahip olan bu semboller ile, harita içerisinde kullanımı söz konusu olan özel sembollerin ne anlama geldiği ifade edilmektedir.

Harita lejant sembolleri, haritanın kullanılış türüne ve amacına göre değişkenlik göstermiştir. Genel olarak haritanın sağ alt köşesinde yer almakta olan lejant bölümünde haritaların üzerinde mevcut durumda olan renklerin, simgelerin, terimlerin anlamları ifade etmesi bakımından büyük fayda sağlamaktadır.

İmar planın yorumlanabilmesi için bir harita sisteminin kullanımı söz konusudur. Bu harita sistemine ise lejant sistemi denilmektedir. İmar haritalarında mevcut durumda olan ve özel sembollerin ne ifade ettiğini açıklamakta olan bölümlere kısaca lejant adı verilmektedir. Lejant olarak ifade edile bölümde bulunan özel işaretlerin ne ifade ettiğini anlatmaktadır. Bu kapsamda lejant bir nevi harita olarak değerlendirilmekte olan imar planı üzerinde bulunan renkler, terimler, semboller, simgeler ve anlamları ile ölçek sisteminin oran ifadeleri bulunur.

Bir imar haritasının okunabilir olması için ilk önce sağ alt kısmında yer almakta olan lejant tablosunun bulunmasının gerekliliği söz konusudur. İmar uygulaması yapılan ya da yapılacak olan bölgenin bütün özelliklerinin bulunmakta olduğu bir imar planı; kadastral sistemde okunur. Adalar, yapı yoğunluk ve düzenleri, yolları ve uygulamadan esas alınacak olan önemli bilgilerin detaylı olarak gösterilmesine imar planı adı verilir.

Mevcut haldeki imar planlarının sınırları dışında kalan ve planla bütünleşmeyen konumda bulunan alanların üzerinde hazırlanan, teknik alt yapıyla sosyal ihtiyaçları içeriğinde sağlayan planlar olarak ifade edilebilir.

Ne düşünüyorsunuz?

214 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TÜİK Ağustos 2021 Konut Satış Rakamları Açıklandı !

Başkasının Arsasına İnşaat Yapan Kişinin Hakları Nelerdir ?