in

Loft Daire Nedir ?

Loft Tipi Daireler Nasıl Ortaya Çıktı ?

Loft daire, eski fabrika veya depo yapılarının dönüşümüyle ortaya çıkmış, oldukça yüksek tavanlı ve geniş daire tipine denir. Son dönemde kullanım oranı giderek artan loft daireler son derece geniş bir yaşam alanı sunmasıyla dikkat çekiyor.

İç mekanda çok fazla duvar ve oda içermeyen, genellikle bir asma kata sahip olan loft dairelerin sayısı Türkiye’de de giderek artmaktadır. İyi tasarlandığı takdirde insanın bakmaya doyamadığı bir yapı haline gelmektedir.

Loft Tipi Daireler Nasıl Ortaya Çıktı ?

Loft daire kavramının ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’ nde ortaya çıktığı bilinmektedir. 1970’li yıllarda ABD’ nin yaşadığı ev krizi sonrası alternatif çözümler geliştiren yetkililer, şehirde kalan terkedilmiş fabrikaları, depoları veya diğer endüstriyel tesisleri konuta dönüştürmeye başlamıştır. Bu alanların restore edilmesiyle loft tipi daire türü ortaya çıkmıştır.

Loft Daire Fiyatları Ne Kadar ?

Loft daireler ülkemizde de büyük ilgi görüyor. Loft fiyatları ülkemizde üst segmente hitap etmektedir. Dolayısıyla fiyatların son derece yüksek olduğu ilanlara bakılarak görülebilir. Loft daire örnekleri incelendiğinde de fiyatların neden yüksek olduğu anlaşılır. Çünkü loft daireler, konut ihtiyacının bir ürünü olarak ortaya çıkmış ve kısa zamanda mimari bir tarz haline gelmiştir.

Duvarlardan arındırılmış loft daireler, hem fiilen hem de algısal olarak daha geniş ve ferah bir iç mekan sunuyor.

Bu daireleri bilhassa sanatçılar ve dizayncılar tercih ediyor. Loft dairelerin bugün ilgi odağı olmasındaki en büyük neden olarak ta bu gösterilmektedir. Çünkü geniş yaşam alanı sunması sebebiyle iş ve konut hayatını beraber yürütmeyi mümkün hale getirmiştir.

 

Ne düşünüyorsunuz?

142 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Üretici, Hobi Bahçeleri Kararı İçin Nefes Tutuyor !

Amerika Birleşik Devletleri’nde Paniğe Neden Oldu !