in

Muvafakatname Nedir ? Nereden Alınır ?

Kamuoyunda izin belgesi olarak lanse edilen muvafakatname nedir ? İlgili merciler tarafından istenen muvafakatname belgesi hangi durumlarda gerekli olur ? Muvafakatname nasıl hazırlanır ?

Muvafakatname, gerekli durumlarda ilgili merciler tarafından vatandaştan istenen bir izin belgesi olarak tanımlanıyor. Muvafakatname kelimesi sözlükte ”Herhangi bir hususta izin alınması gerekilen kişiden izin verildiğine dair üzerinde gereken bilgilerin yazılı olarak bulunduğu belge” olarak tanımlıdır.

Muvafakatname, diğer bir tanımla; Bireyin, şahsı dışında diğer bir özel ya da tüzel kişiyi, üzerindeki haklar ve izinler kapsamında yetkilendirilmesini sağlayan ve söz konusu şahsın özel bir kabul, yetki veya izin belgesini ifade etmektedir.

Bir emlak ve gayrimenkul terimi olarak muvafakatname, Türk Medeni Kanunu kapsamında, bir kişinin yaşadığı evi satmak istediği zaman eşinden kesinlikle alınması gereken, iznin alınmaması halinde taşınmaz satışını geçersiz kılan önemli bir belge olarak karşımıza çıkıyor.

Muvafakatname, resmi kurumda yapılacak işlemlerde bir başkasına yetki ya da izin verilmesidir.

Resmi kurumlarda gerekli görülen durumlarda istenebilen muvafakatnameler reşit olmayan kişilerin işlem yapması noktasında zorunludur.

Reşit olmayan kişiler işlemlerini muvafakatname ile yapmak zorundadır. Aksi takdirde devlet kurumlarının hiçbirinde işlem gerçekleştirilemezler.

Muvafakatname Nereden Alınır ?

Muvafakatname, noterlerden alınabilir. Buna ek olarak, halihazırda bulunan bir muvafakatname yine noterlerde düzenlenebilir.

Muvafakatname Emniyetten Alınır mı ?

Noter’ den alınan bu belgeyi, bulunduğunuz bölgenin emniyet müdürlüklerinden de almanız mümkündür. Emniyetten alınan muvafakatnamenin tek dezavantajı çok sıra beklemektir. Birçok vatandaş, işin aciliyetinden dolayı sıra beklememek adına ücreti karşılığında noterden muvafakatname almaktadır.

Muvafakatnamenin Talep Edildiği Durumlar Nelerdir ?

Noterlerden temin edinilen muvafakatname genelde aşağıdaki durumlarda, ilgili kurumlarca talep edilir :

Evli olan bir bireyin, yaşadığı evi satmak istemesi durumunda mutlaka eşinden muvafakatname alması gerekir.

18 yaşın altında olanlar herhangi bir spor kulübünde, ilgili spor faaliyetlerini icra edebilmesi için ailesinin iznini ihtiva eden muvafakatname istenir.

Meskun mahallerde aynı parsel içerisinde veya apartman altında ki gayri sıhhi müessese açılışlarında veya müzikli, içkili mekan açılışlarında da ilgili belediyelerce istenilen bir belgedir.

Miras yoluyla bir taşınmazın veya taşıtın devir teslim işleminde devralan 18 yaşın altında ise muvafakatname istenir.

Boşanmış ebeveynler, çocukları için pasaport almak istediğinde çocuğun velayetinin kimde olduğuna bakılmaksızın muvafakatname şart koşulur.

Konut kredi kullanımlarında bazı bankalar tarafından kredi kullanan müşterilerinin eşlerinden kredi muvafakatnamesi talep edilmektedir. Bankalar Kredi Muvafakatnamesini almadan kredi ödemesini yapmamaktadırlar.

Muvafakatname İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Muvafakatnameyi noterde hazırlayarak düzenleyebileceğiniz gibi hazırlanmış muvafakatnameyi noterde düzenleyerek onaylatmanız mümkündür. Birçok farklı işlem için gerekli olan muvafakatnamede farklı belgeler gerektiğinden kimliğiniz ile notere başvuruda bulunmanız durumunda gerekli evrakları öğrenebilirsiniz. Muvafakatname noterlerden ücretleri mukabilinde temin edilebilen bir belgedir. Ücret, eklenen kelimelere göre değişkenlik gösterir.

Muvafakatname Nasıl Yazılır ?

Birçok resmi işlem için istenen muvafakatname örneklerini tek başlık altında inceleyelim.

Arazisini bir başkasının kullanımına izin veren mülk sahibinin düzenleyeceği muvafakatnameye, muvafakatname 1 belgesi denilir. Örneği;

Belge Tipi (Tapu/Keşif) : …………..
Arazinin Bulunduğu Yer (İl-İlçe-Bucak-Köy) : …………..
Mevkisi : …………..
Ada No : …………..
Parsel No : …………..
Toplam Alan (m2) : …………..
Hissedarı olduğum yukarıya özellikleri yazılı arazimi …./…./…. tarihinden …./…./…. tarihine kadar tarımsal amaçlı olarak kullanmak üzere aşağıda bilgileri bulunan hissedarımıza/müştereğimize muvafakat veriyorum. …. /…./….
Muvafakat Veren Hissedarların
Adı Soyadı: …………..
TC Kimlik No : …………..
Baba Adı : ………….
Doğum Tarihi : ………….
Hisse Oranı : ………….
Hisse Miktarı (m2) : ………….
İmza:
Muvafakat Alan Hissedarın
Adı Soyadı :
TC Kimlik No:
Kendi Hisse Oranı :
Kendi Hisse Miktarı (m2) :
Parselde Kullanacağı Toplam Hisse Miktarı (m2) :
İmza:
Yukarıdaki bilgilerin doğruluğu tasdik olunur. ……/……/……
…………… …………… Köy/Mahalle Muhtarı
Adı Soyadı
İmza/Mühür
…………… …………… Aza
Adı Soyadı
İmza/Mühür

Ne düşünüyorsunuz?

259 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Toki İhale Tarihleri Nisan 2021

2B Arazi Nedir ? 2B Arazilerin Satışı Yapılabilir Mi ?