in

Oda Birleştirmek Yasal İzin Gerektirir mi ?

Odaları Ayıran Bölme Duvarın Kaldırılması İçin Yasal İzin Gerekir mi ?

Betonarme bir bina da kırılacak duvarlar genelde, tuğla, alçı ya da beton paneller ile yapılmıştır. Modern yapılarda ise iki mekanı ayırmak için genelde bölme duvarlar kullanılmaktadır.

Zaman içerisinde aradaki bölme duvar yıkılarak iki oda birleştirilebilmektedir.

Yine aradaki duvarı kırarak odaları birleştirirken, kırılması planlanan duvarın içinden veya yakınından konutun elektrik, su ya da doğalgaz tesisatının geçip geçmediği tespit edilmeli, gerek görülürse bu tesisatların yeri, daha önceden değiştirilmelidir.

TAŞIYICI SİSTEME ZARAR VERİLMEMELİ

Duvarları kırarak odalar birleştirilmek istendiğinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kırılacak duvarın, taşıyıcı nitelikte perde duvar, kolon ya da kiriş olmamasıdır.

Bu duvarların kırılmasına izin verilmemektedir. Çünkü taşıyıcı iskelete zarar verilmesi halinde binada can güvenliği tehdit altına girmektedir.

Ayrıca, belediyeden izin almadan duvarları yıkmak, duvarları geri ya da ileri almak, cepheyi etkileyecek değişiklikler yapmak, yeni duvar örmek, kapatmak ya da daraltmak gibi değişiklikler yapmak yasaktır.

Binalarda tadilat ve tamirat tarzı gürültü oluşturabilecek işler, o binada oturan kişilerin müsait durumlarını dikkate alınarak yapmalı, huzur ve sessizliği bozacak şekilde yapılmamalıdır.

Kırma işlemi, problem yaşanmaması adına uzman kişilerce yapılmalıdır. Duvarları kırarak odaları birleştirme işlemi kolay bir işlem görünse de aslında, uzman kişilerin yapması gereken bir işlemdir.

ODA BİRLEŞTİRMEK İÇİN İZİN GEREKİR Mİ ?

Basit Tamir Ve Tadil:

Yapılarda elektrik ve sıhhi tesisat tamirleri, iç ve dış sıva, derz, baca, boya, badana, yağmur borusu, oluk, dere, saçak, doğrama, döşeme duvar kaplamaları, tavan kaplaması, çatı onarımı ve kiremit aktarılması ile bağımsız bölüm içerisinde kalan ve binanın taşıyıcı sistemi ile tesisat projelerini (mekanik ve elektrik ) etkilemeyen, fen ve sağlık kurallarına uygun olarak yapılan, diğer ortak alan ve bağımsız bölümleri etkilemeyen, yerinin değiştirilmesi ya da yeni bölme duvarı yapılması, kullanım amacını değiştirmeyen bölme duvarı kaldırılması, iç kapı ya da iç pencere yerlerinin ölçülerinin değiştirilmesi ya da birbirlerine tahvil edilmesi gibi işlemlerdir.

Kanunda da açıkça yazdığı gibi odaları ayıran bölme duvarın kaldırılması kolay tadilattır ve izne tabi değildir.

Ne düşünüyorsunuz?

134 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ordu’da Yüksek Katların Önünü Açan İmar Planı İptal Edildi

Kuş Cenneti’nde Kamulaştırma Yapılacak