in

Oda Metrekaresi Nasıl Hesaplanır ?

Duvar Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Bir evi satın alma veya kiralama süreci içerisindeyken atılması gereken önemli adımlardan biri evin ve haliyle odalarının metrekaresini ölçmektir. Aynı zamanda konut için mobilya veya herhangi bir eşya almadan önce de odaların metrekaresini önce ölçüp buna göre hareket edilmesi daha mantıklı bir hareket olacaktır. Oda metrekaresi hesaplaması yaparken bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, seçilmiş olan konutun brüt metrekaresine değil, net metrekaresine bakmak olacaktır. Bunun nedeni, brüt metrekare hesabında kullanılmayan alanların (balkonlar veya merdiven boşlukları) bazılarının da dahil edilmesidir. Net metrekare hesaplarında ise sadece duvarlar içindeki kullanılabilen alanlar dahil edilmektedir. Başka bir deyişle, evin asıl metrekaresini net metrekare hesabını vermektedir. Hesaplama yaparken odanın dikdörtgen şeklinde olduğu varsayılmaktadır. Yapılması gereken ilk şey, bir metre ile iki farklı kenar uzunluğu olan odanın duvar uzunluklarını ölçmektir. Ölçüm sonuçlarını çarptığınızda elde ettiğiniz sayı odanın metrekaresi olacaktır. Eğer metrekaresini hesaplamak istediğiniz odanın şekli dikdörtgen değil ise bu hesaplama işlemini odanın imar planı üzerinden devam ettirmek daha uygun olacaktır.

Duvar Metrekare Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Eğer evinize duvar kağıdı döşemek istiyorsanız önce duvarlarınızın metrekaresini ölçmeniz gereklidir. Bu tip bir hesaplamayı yapmak için seçilen duvarın genişliği ve yükseklik bilgilerini kullanmak yeterlidir. Duvar yüzey alanı ise farklı bir işlem gerektirir. Yüzey alanını hesaplamak için aşağıdaki listede sıralanmış adımları takip etmelisiniz.

  • Odanın enini ve boyunu toplayınız.
  • Çıkan sonucu iki ile çarparak odanın çevresini bulunuz.
  • Odanın çevresi ile odanın tavan yüksekliğini çarparak brüt duvar yüzey alanını bulunuz.

ARSA METREKARE HESAPLAMA NASIL YAPILIR ?

Arsanın değerini belirleyen belki de en önemli unsur arsanın kapladığı alandır. Ancak arsalar daha önceden bahsetmiş olduğumuz oda veya duvar gibi genel olarak dikdörtgen veya kare bir şekle sahip olmak zorunda değildir. Arsada girintili çıkıntılı alanlar da bulunabilmektedir. Arsa metrekaresi hesaplama nasıl yapılır ? sorusu ile karşı karşıya kaldığınızda, bu gibi bir durumda bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Bu noktada alabileceğiniz en mantıklı yol, arsayı kağıt üzerinde küçük parçalara bölmektir. Böleceğiniz bu küçük parçaların teker teker alanlarını hesapladıktan sonra elde ettiğiniz sonucu toplamak, arsanın alanının daha doğru bir sonucunu verecektir. Ancak bu yolu seçmeyip klasik bir yöntem izleyerek arsanın iki farklı kenarını da çarpabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

222 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Vaziyet Planı Nedir ?

Banyoda Yerleşim Planı Nasıl Olmalı ?