in

Ölçek Hesaplama Nasıl Yapılır ?

En basit yöntem ile ölçek nasıl hesaplanır ?

Harita ve arazi üzerinde ölçek hesaplama günümüzde çoğu farklı amaç doğrultusunda ele alınır. İnşaat açısından mimarlık ve mühendislik konusu ile ilgili büyük öneme sahiptir.

Belli bir standart formüle dayanan ölçek hesaplama, harita ve araziler için çoğu farklı alanda kullanılır. Özellikle ara vermeksizin değişkenlik gösteren ölçümler ve miktarlar üzerinden, herhangi bir alan için ölçek hesaplama basitçe yapılabilir.

Ölçek Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Ölçek hesaplama harita uzunluğu ile gerçek uzunluk ele alınmak suretiyle yapılan bir işlemdir. Bu doğrultuda gerçek uzunluk veya harita uzunluğu verilmiş ise, harita ölçeği uzunluğu basit biçimde hesaplanabilir.

Örneğin: 84 kilometrelik bir uzunluğu bulunan arazinin, harita üzerinde 7 cm gösterildiğine göre haritanın ölçeği kaçtır ?

Yukarıda görüldüğü üzere gerçek uzunluk ile birlikte harita üzerinde gösterilen uzunluk verilmiş durumda.

Öncelikle 84 kilometre santimetre üzerinden çevrilir.

84 km = 8.400.000 cm

Bu doğrultuda 7 cm 8.400.000 cm iyi gösteriyorsa;

8.400.000 / 7 = 1.200.000 cm

Böylece harita ölçeği pay ve payda üzerinden ele alındığında şöyle göstermek mümkün;

1. 1.200.000

Ölçek hesaplama yapılırken en kolay biçimde harita uzunluğu gerçek uzunluğa bölünür. Böylece ortaya çıkan ölçek harita ölçeği biçiminde ifade edilmektedir. Mesela 100 metre olan bir bölge için, 2 metrelik bir harita üzerinde sunumu yapılacak ise, 2 sayısı 100 sayısına bölünür ve buradan işlem çıkarılır.

Burada unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken en önemli husus, ölçü biriminin aynı miktarı göstermesidir. Yani cm ise yine cm üzerinden yapılmalı veya metre ise yine metre üzerinden işlem gerçekleşmelidir.

Ölçek Hesaplama

Daha basit yönden ölçek hesaplama yapılırken hesaplama aracı kullanmak mümkün. Bu doğrultuda gerekli bilgiler alakalı kısma yazılmak suretiyle sonuç net olarak çıkarılabilir. Böylece çok daha basit ve kısa süre içerisinde harita ölçeği elde etme şansı vermektedir. Günümüzde çoğu farklı alanda bu teknik kullanılmakta ve harita ölçek sonucu elde edilmektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

123 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Alanlara Kötü Haber !

Bitcoin Vergiye Tabi !