in

Pafta Nedir ?

Pafta Ne İşe Yarar ? Pafta Nasıl Sorgulanır ?

Pafta, hazırlanan haritayı meydana getiren her bir parçaya verilen isimdir. Yani paftalar birleşerek haritayı oluşturur.

Hazırlanan her harita belirli bir ölçekleme hesabına göre oluşturulduğu için arazi ve arsa gibi büyük ölçekli yer yüzü parçalarının tek bir pafta içerisinde gösterilmesi teknik olarak olası değildir.

PAFTA NE İŞE YARAR ?

Pafta harita hazırlamak için kullanılmakta olup haritayı oluşturan her bir parça teknik olarak pafta ismi ile anılır.

Arsa ve arazi gibi büyük ölçekli yeryüzü parçalarının haritalandırılması işleminde bu alanların tek bir pafta içerisinde gösterilmesi teknik açıdan mümkün olmadığı için bölünmesi gerekir.

Hazırlanacak olan harita için o arsa veya arazinin alan, boylam ve enlem farkları da hesaba katılarak belirli paftalara bölünmesi sağlanır. Tapu ve Kadastro işlemleri için sık sık kullanılan pafta konum ve büyüklük gibi özellikleri dikkate alınan taşınmazın imar planı kullanılarak oluşturulmaktadır.

Pafta aslında büyük bir yapbozu oluşturan küçük puzzle parçaları olarak düşünülebilir. Küçük pafta parçaları birleştirilerek büyük harita oluşturulmaktadır. Plan ile oluşturulan küçük paftalar arazi ve arsaların kullanılan teknik yöntemler sayesinde belirli oranlarda küçültülmesi tekniği ile oluşturulmaktadır.

PAFTA NASIL SORGULANIR ?

Pafta sorgulama işlemleri ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM resmi web sitesi üzerinden yapılmakta olup sistemde tek bir tıkla sorgulama yapılmasına imkan sağlanmaktadır. Pafta, arsa ve arazi alımlarında büyük öneme sahip olup sorgulama işlemi sayesinde kişilere almak istedikleri arsa veya araziyi harita üzerinde görme imkanı sağlar.

Ne düşünüyorsunuz?

211 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkul Koçluğu Nedir ?

Ankara Büyükşehir Belediyesi 20 Konut ve 5 Arsanın Satışı İçin İhale İlanı Yayımlandı