in

Prefabrik Ev Nedir ? Prefabrik Ev İçin Ruhsat Almak Gerekir Mi ?

İnşaat ve hazır yapı sektörünün geliştirdiği sistemler doğrultusunda çok daha uygun maliyetlerle işlevsel hale gelen prefabrik yapılar dikkat çekiyor.

Prefabrik Ev Nedir voorgo.com

Ev sahibi olmak isteyenler artan konut fiyatları nedeniyle geleneksel yapılara göre daha ekonomik olan ve daha hızlı inşa edilebilen prefabrik yapılara yönelmektedir. Bu kapsamda prefabrik yapı, geleneksel evlerin bir alternatifi olan gerekli tüm yapı malzemeleri fabrikada üretilen ve inşa edileceği yerde bir araya getirilen yapı demektir. Prefabrik yapıları oluşturan kapı, pencere, duvar gibi malzemeler daha önceden fabrikada üretilir ve kullanılacak alana aktarıldıktan sonra burada birleştirilir.

Prefabrik yapıların tüm malzemeleri daha önceden üretildiği ve geriye yalnızca kullanılacağı alanda bir araya getirme işlemi kaldığı için son derece hızlı oluşturulan yapılardır. Bu nedenle ev sahibi olmak isteyenler diledikleri yaşam alanlarına çok beklemeden sahip olabilmektedirler. Ayrıca geleneksel yapılara göre iş gücü ve malzeme kullanımı açısından son derece tasarruflu bir teknik olan prefabrik yapılar son yıllarda bu özellikleri sebebiyle ev sahibi olmak isteyenler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Bunun yanısıra prefabrik yapıları birçok iklim şartlarında kullanmak mümkün. Dayanıklı ve konforlu yapılar olmasının yanısıra ev sahiplerinin özel arzu ve ihtiyaçlarına göre tasarlanabilmesi açısından da konut sahibi olmak isteyenlerin yıllarca emniyetle kullanabileceği yapılardır. Depreme karşı da dayanıklı yapılar olan prefabrik evler bu özelliğiyle  kullanıcılara güvenilir bir ortam sunmaktadır.

Bütün bu üstünlüklerin yanında prefabrik evler son derece fonksiyonel kullanıma sahiptirler. Konut sahibi olmak isteyenler ihtiyaçlarına göre ve kullanmayı düşündükleri alana göre yapıları tasarlayıp diledikleri biçimde dizayn edebilirler. İhtiyaç ve beklentileri en uygun şekilde karşılayan prefabrik yapılar geleneksel yapılardaki rahatlığı da aratmaz.

Prefabrik yapılar kullanım alanı olarak tercih edilecek yerlerin iklim şartları ve zemin özelliklerinin olumsuzluğundan çok fazla etkilenmez. Ancak şiddetli rüzgarların bulunduğu alanlara inşa edilmesinden kaçınılması gereken bu tür yapılar, söz konusu yerlere kurulduğu takdirde rüzgara karşı zorlanması sebebiyle güvensiz bir yaşam alanını ortaya çıkarabilir. Neredeyse birçok araziye yapılabilen prefabrik evler çevre dostu olması açısından da son derece ayrıcalıklıdırlar. Kullanılacak malzemeler daha önceden üretildiği için montajının yapıldığı alanlarda rahatsızlığa neden olmaz. Oldukça hafif parçalardan oluştuğu için de taşınması ve montajı basittir. Bu özellikleri yardımıyla iş gücünü minimum düzeye indirir. Prefabrik malzemesinin eskidiği zaman yenilenmesini sağlamak ve çeşitli bakım süreçlerinden geçirmenin de düşük maliyetli olması, bu hususta kişilere büyük bir avantaj sağlamaktadır. Çelik iskeletler üzerine kurulması ile depreme dayanıklı hale gelen bu yapılar, çok büyük sarsıntılarla karşılaşılması durumunda bile esneyerek yıkılmadan ayakta kalabilir. Betonarme evlerde görülen çatlama gibi sorunlarla karşılaşılmaz. Çevre şartları dikkate alınarak yapılan prefabrik evler kişilerin özel arzu ve ihtiyaçlarına göre tasarlandığından kullanıcı memnuniyeti üst düzeydedir. Isı ve ses yalıtımı, yapıldığı çevrenin koşullarına göre ayarlanarak prefabrik yapıların konforu arttırılabilir. Isıtma sistemi olarak kişilerin talebine göre klima ya da kalorifer kullanmak mümkün. Prefabrik evlerin dizaynı isteğe göre farklı malzemeler kullanılarak yapılabilir ve istenildiği zaman sökülüp diğer bir yere taşınabilir. İstenirse büyütülüp küçültülebilir. Sökülüp diğer bir yere taşınabilir olması prefabrik yapıların çoğu alanda depolama alanı olarak kullanılmasına imkan sağlar. Aynı yapıyı birçok kez farklı alanlarda kullanmayı mümkün kılan bu özellik prefabrik yapıların ticari alanda da kullanılmasını yaygınlaştırmıştır. Bu anlamda kullanıcılara kolay çözümler sunan prefabrik yapılar istenilen ölçülerde üretilebilir. Hızlı yapılabilir olması çoğu alanda kullanılmasını da basitleştiren bir faktördür. Bu nedenle de ofis ve şantiye binaları, depolama alanları, villalar, yazlıklar, bağ- bahçe evleri gibi birçok farklı alanda tercih edilebilir.

 

Prefabrik Ev İçin Ruhsat Almak Gerekir Mi?

İmarlı bir arsa üzerinde gerçekleştireceğiniz projeyi onaylatırken, projenin prefabrik, çelik ya da betonarme olmasının pek bir önemi yoktur. Ancak ruhsat işlemleri esnasında belediyeden belediyeye farklı prosedürler uygulanabilmektedir. Bunun için prefabrik ev inşa edeceğiniz imarlı arsanın bağlı olduğu belediyeye danışmanız gereklidir. Ruhsat başvurusu için gerekli olan statik hesap dosyası ve projeleri ise prefabrik evi satın aldığınız firmadan talep edilebilirsiniz. Basit bir beton temel dökerek ruhsat müracaatını gerçekleştirebilir ve projenizi montaja hazır hale getirebilirsiniz. Yapı ruhsatı bir defaya mahsus verilir ve ruhsatın alındığı tarihten itibaren 5 yıl içerisinde projenizi tamamlamanız gerekmektedir.

Prefabrik konut yapımı için ruhsat alınırken arsanıza ait tapu, arsa üzerine yapılacak yapının imar projesi, statik projesi, elektrik ve su tesisat projesi, evin röperli veya ebatlı krokisinin elinizde hazır olması gereklidir. Bu belgelerin tamamı ise prefabrik konut için belediye masraflarını oluşturmaktadır. Ayrıca bu evraklara ek olarak istenecek bazı belgeler de bulunabilir. Bu evraklar için yapılacak olan prosedürler ise müracaat yapılacak olan birimlerden elde edilmektedir. Prefabrik konut inşası ve ruhsatı için herhangi bir sorun ile karşılaşmamak adına bu evlerin inşasına başlanmadan önce ilk olarak evin arsası hakkında detaylı bir çalışma ve inceleme yapılması gereklidir. Bu inceleme sonrasında arsanın imar durumu öğrenilmeli ve arsa satın alınmalıdır.

Belediye tarafından verilecek olan ruhsat ise evlerin metrekaresine göre değişmektedir. Ayrıca prefabrik konut hakkında belediye masraflarına ek olarak gerekli evraklar için farklı masraflar da bulunabilir. Ev yaptırmak isteyenlerin ilk olarak prefabrik konut ruhsatı için gerekli izinleri almaları gerekir. İzinler alındıktan sonra Prefabrik konut kurulumu süresi 10-45 gün arasında değişiklik göstermektedir.

Ne düşünüyorsunuz?

79 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konya Cihanbeyli’de Yeni Konut Projesi

Kredi Faizlerinde Son Durum !