in

Rayiç Bedel Nedir ?

Rayiç Bedel Nasıl Hesaplanır ? Rayiç Bedel Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Neredeyse her insan belirli bir birikime sahip olduktan sonra, kendilerine ait olan bir konut, arazi veya bir arsa sahibi olmanın hayalini kurar. Rayiç bedel, taşınmaz bir mala sahip olanları veya olmak isteyenleri yakından ilgilendiren oldukça önemli bir konudur. Taşınmazların (konut, arsa, arazi, ev, vb.) güncel piyasa koşullarına veya arz – talep durumuna göre her sene değişiklikler gösteren değerlerine rayiç bedel denir. Kısaca özetlemek gerekirse rayiç bedel, gayrimenkulün günümüz piyasasında sahip olduğu alım – satım değeridir.

Arazi, arsa ya da ev gibi taşınmaz mal alım satımlarında rayiç bedel, mutlaka bilgi sahibi olunması gereken konulardan biridir. Bu değer, günümüz arz – talep dengesine göre değişiklikler gösterebilir. Kişileri ilgilendiren kısım ise, bir taşınmaz veya araç alım – satımında, alınan malın gerçek fiyatını göstermesidir. Örneğin bir taşınmaz malın ücreti, malın rayiç bedelinden daha düşük olmamalıdır. Bu değerin tespitini ise valilik tarafından atanan bir komisyon yapar.

Rayiç Bedel Hesaplama ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Bir taşınmazın rayiç bedelini öğrenmek için birçok farklı yöntem vardır. Bunlardan ilki E-Devlet üzerinden giriş yapmaktır. E-Devlet sistemine giriş yaparak rayiç bedel sorgulaması işlemi gerçekleştirilebilir. Bir diğer yöntem ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesinden sorgulama yapmaktır. Aynı şekilde bu sistemden de rayiç bedel sorgulaması yapılabilir.

E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yaparken, ilk önce E-Devlet sitesine giriş için bir şifre edinmeniz gerekir. Bu şifreyi ilk defa alıyorsanız, size en yakın PTT şubesinden edinebilirsiniz. T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, belediye hizmetlerine tıklayarak alacağınız taşınmazın nerede ve hangi ilçede olduğunu bulun. Arsa rayiç değerine tıklayın, bu kısımda ise mahalle ismi, Cadde ve Sokak ismini doğru bir şekilde seçtikten sonra sorgulama düğmesine tıklayın. Buradan satın almak istediğiniz taşınmazın rayiç bedelini görebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı sistemi üzerinden sorgulama yaparken, https://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/yayinlar/arsa-ve-arazi-asgari-metrekare-birim-degerleri linkinden siteye giriş yaparak, rayiç bedel sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu kısımda istediğiniz ilin rayiç bedel değerlerini görmüş olacaksınız.

Rayiç bedel hesaplama işlemi yapılırken, taşınmazın bulunduğu semtteki, en az 3 gayrimenkulün daha metrekare ve rayiç bedellerinin bilinmesi gerekir.

Rayiç bedel hesaplama robotu ile hesaplama işlemi ise şöyle gerçekleşir;

Gayrimenkulün bulunduğu semtte, metrekare başına kaç TL rayiç bedel olduğu, diğer 3 gayrimenkulün rayiç bedelinin toplamının, 3 gayrimenkulün metrekare toplamına bölünmesi ile hesaplanır.

Taşınmazın gerçeğe yakın olan rayiç bedelini tespit etmek için, ilk aşamada bulunan metrekare başına düşen bedelin, temel rayiç bedeli bulunmak istenen evin metrekaresi ile çarpılması gerekir.

Araç Rayiç Bedeli Nedir ?

Araç rayiç bedeli, sahip olunan veya alınmak istenen bir aracın modeli, motor gücü gibi teknik özelliklerinin yanı sıra kat ettiği kilometre, hasar geçmişi ve güncel ekonomik şartlar doğrultusunda belirlenen o günkü değerine verilen isimdir. Araç rayiç bedeli de tıpkı arsa rayiç bedeli gibi hesaplanır ve rayiç bedelinin altındaki bir fiyata satılamaz. Araç almak isteyenler veya araç sahibi olanlar için aracın rayiç bedelini bilmek oldukça önemlidir.

Rayiç Bedel Belgesi Nasıl Alınır ?

Gayrimenkul için rayiç bedeli belgesi, gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye gidilerek alınabiliyor. Ada ve parselden veya isim soy isme göre emlak beyanlarından bakılarak bulunduğu cadde, mahalle ve sokak bilgilerine göre o seneki rayiç bedel ve arsa birim değeri öğrenilebilir.

Ne düşünüyorsunuz?

344 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ticari Gayrimenkullerin Sayısı Konutu Geçti

2021 Türkiye Nüfusu