in

Renovasyon Nedir ?

Restorasyon ve Renovasyon Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Renovasyon , dilimize Fransızcadan geçmiş bir kelimedir ve en basit seviyede “yenileme ve onarım” anlamına gelmektedir. Renovasyon tarihi bir yeri korumaya almak için kullanılabildiği gibi, konfor ve güvenlik açısından eksikliği olan binalar için de yıkılmasını engellemek için tekrar işlevlendirme göreviyle kullanılmaktadır. Yeniden işlevlendirme derken mesela eski bir fabrikanın bir sanat galerisine dönüştürülmesi bir örnek verilebilir. Renovasyon yapılması muhtemel olan örnek yapıların bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Kervansaray,
  • Manastır,
  • Hamam,
  • Tekke.

Mimari Renovasyon Ne Demek ?

Renovasyon, mimari alanda sıklıkla kullanılan bir terimdir. Hatta renovasyon projeleri şeklinde karşımıza çıkmaktadırlar. Bu terimin geldiği anlam bir yapıdaki belirli bölgelerin korunarak yenilenmesidir. Anlaşılacağı üzere, bu tip bir işlem genelde tarihi yapılar için geçerlidir. Çünkü tarihi yapıların kondisyonunu sağlanırken bunun yanı sıra korunması da yapılmalıdır. Ancak tarihi yapılardan ayrı bir şekilde, bir şehrin de belli bir bölgesi koruma amacı ile renove edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, tarihi yapının veya mekanın tarihsel görünümünü ve eski estetik halini kaybetmemesidir. Bu tip bir programa geçmeden önce bölgenin ve yapının tarihi ile ilgili bilgi edinmek büyük bir önem arz etmektedir.

Restorasyon ve Renovasyon Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Restorasyon da renovasyon gibi mimarlık alanında sıklıkla uygulanan yöntemler arasında bulunmaktadır. Restorasyon işleminde, yıpranmış ve çürümüş tarihi mimari binalar (örnek olarak, bir bina, kilise, köşk vb.) asıl durumuna uyacak bir şekilde tekrardan inşa edilir. Olayın amacı binanın bir benzerini yapmak veya yenisini ortaya çıkarmak değildir. Aksine, binanın sanatsal çizgilerini bozmadan ve yeni bir şeyler katmadan tamir etmek anlamına gelir. Binanın asıl haline sadık kalmak için bazı noktalara dikkat etmek gereklidir.

Bu noktalar aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • Binanın yapıldığı dönem,
  • Binada kullanılan malzemeler,
  • Binanın orijinal yapım tekniği
  • Binanın özgünlüğü.

Yukarıda ifade edildiği gibi, restorasyonun amacı orijinal binayı oldukça benzer tutmak ancak zarar görmüş ve onarılması gereken yerleri dikkatle eski haline döndürmektir. Renovasyon işleminde ise amaç yine binayı optimum bir forma getirmektir. Ancak bu sefer, orijinal bina olduğu gibi kalmayacaktır ve ömrüne, bir başka işlevi yerine getirerek devam edecektir. Bunun en yaygın görülen örneği, renovasyonu yapılan binanın bir müze haline getirilmesidir.

Ne düşünüyorsunuz?

252 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Açıklamasız Dekont Nedeniyle Dava Reddedildi !

İştirakin Feshi Nedir ?