in ,

Riskli Yapı Tespitine Nasıl İtiraz Edilir ?

6306 sayılı kanun uyarınca riskli yapılar için ilk adım, malikler tarafından riskli yapı tespitinin gerçekleştirilmesini sağlamaktır.

Son dönemde kentsel dönüşüm projelerine hız verilirken bu süreçte ilk adım riskli yapılar için tespit yaptırılmasıdır.

Türkiye’de bilhassa de 1999 senesinden önce yapılan binalarda yeterince denetim yapılmaması sebebiyle risk daha yüksek kabul edilirken deprem riski yüksek olan bölgelerde yaşayan kişilerin mutlaka riskli yapı tespiti yaptırması tavsiye edebilmektedir.

Binalarda sadece tek bir kat malikinin bile başvurusu ile gerçekleştirilen riskli yapı tespiti konusu ile ilgili bazen diğer kat malikleri sürece itiraz edebiliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisans verilen ve yetkilendirilen değerleme şirketleri riskli yapı tespit sürecini yürütmektedir. Değerleme sonucunda riskli yapı olarak belirlenen binalar için riskli yapı tespit raporu düzenlenir ve tapuya şerh kaydı düşülür.

RİSKLİ YAPI TESPİTİNE NASIL İTİRAZ EDİLİR ?

Riskli yapı tespiti yapılan taşınmazın tapu kaydına şerh düşülmesi ile maliklere tebligat gönderimi yapılır. Taşınmaz sahipleri kendilerine tebligatın ulaşmasının sonrasında 15 gün içerisinde riskli yapı itiraz dilekçesi ile riskli yapının bulunduğu müdürlüğe itiraz eder. İtiraz edilmemesi halinde taşınmazın 60 gün içerisinde yıkılması zorunludur.

Taşınmaz sahiplerinin yıkımı gerçekleştirmemesi üzerine Bakanlık devreye girer. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yıkım yapılması halinde bu tutar tapuya şerh düşülür ve taşınmaz sahibinden mutlaka tahsil edilir. Riskli yapı tespitine itiraz edilmesi durumunda üniversitelerden bildirilen dört üye ile ikisi inşaat mühendisi ve bir tanesi de jeoloji ya da jeofizik mühendisi olmak suretiyle, Bakanlık teşkilatında görev yapan üç üye olmak suretiyle toplamda 7 üyeden oluşan bir kurul oluşturulur.

Bu kurul denetimde bulunur. Eğer itiraz sahibi haklı bulunursa riskli yapı raporu iptal edilir ve yıkım kararı durdurulur. İtiraz haksız bulunursa bu durumda en geç 60 gün içerisinde kentsel dönüşüm yıkım kararı uygulanması gerekir. Bu sayede depreme dayanıksız olduğu belirlenen yapı yıkılarak yerine depreme dayanıklı yapı inşa edilir.

Ne düşünüyorsunuz?

185 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Sel Afeti Sonrası Yaklaşık 3 Bin Hasar Dosyası Açıldı

Yeni Adana Stadı Kapılarını Açıyor