in

Rızai Taksim Nedir ? Rızai Taksim Nasıl Yapılır ?

Rızai taksime tüm pay sahipleri katılmalı mıdır ? Rızai taksim ile paylaşılan malların değerleri eşit olmak zorunda mı ?

Rızai taksim, gayrimenkul sektöründe hukuki bir paylaşım yolu olarak kullanılan terimlerden birisidir. Paylı mülkiyetlerle ilgili olan bu terim bu mülkiyetlerin kullanımına dair kaidelerin belirlenmesinde büyük bir öneme sahiptir. Rızai taksim ile pay sahipleri arasındaki problemler tamamiyle giderilir.

RIZAİ TAKSİM NEDİR ?

Bir taşınmazın mülkiyeti paylı mülkiyet ise bu taşınmazın kullanımında sorunlar yaşanabilmektedir. Pay sahipleri bazen anlaşamamaktadırlar. Bundan dolayı da ilgili taşınmaz kullanılmaz hale gelir. Hak sahipleri bir araya gelerek kimin hangi bölgeyi ne şekilde kullanacağına dair net kuralları ihtiva eden bir anlaşma yaparlar. Bu anlaşmaya rızai taksim adı verilir.

RIZAİ TAKSİM NASIL YAPILIR ?

Rızai taksimin yapılabilmesi bazı şartların yerine getirilmesine bağlıdır. Öncelikle bir taşınmaz üzerinde pay sahibi olan tüm taraflar bir araya gelmelidirler. Tapuda kayıtlı olan pay sahipleri o taşınmazın en az bir bölümünü alabilmelidirler. Bu şekilde paylaşım yapılmış olur.

RIZAİ TAKSİM İLE PAYLAŞILAN MALLARIN TAMAMININ DEĞERİ AYNI MI OLMALIDIR ?

Kanuna göre rızai taksim ile paylaşılan malların hepsinin aynı değerde olması zorunlu değildir. Zaten tüm pay sahiplerinin anlaşması sonucu rızai taksim yapılabilmektedir. Mallar arasında değer farkı diğer pay sahipleri tarafından bedeli ödenerek kapatılabilir. Bu yöntemle yapılan rızai taksim anlaşması ile taşınmazlardaki ihtilaflar ortadan kaldırılır.

Pay sahipleri tapuda kendi aralarında bir rızai taksim sözleşmesi hazırlarlar. Bu sözleşmenin maddeleri tüm taraflarca kabul edilmelidir. Tapu Sicil Müdürlüğü’ne giderek bu sözleşmeden ayrı olarak resmi bir senet düzenlemek gerekmez. Ancak, paylı mülkiyetler rızai taksim ile paylaştırıldığında tapu harcı ödenmesi için gerekçe doğmaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

109 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkul Değerlemenin En Çok Yapıldığı İl Ve İlçeler

Yüksek Konut Kiralarına Avrupa Modeli