in

Sahibinden Satılık Daire Alırken Dikkat!

Sahibinden daire satın alırken oluşabilecek tüm olumsuz durumları ortadan kaldırabilmek için gereken detaylar haberimizde…

Yatırım yapmaya karar verdiniz ancak emlakçıya para vermek istemiyor musunuz? Öyleyse emlakçı olmadan direk sahibinden satılan daire seçeneklerine yönelik iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor.

Sahibinden emlak aramak zor işlerinden biridir. Hayatımız boyunca en çok birkaç defa yaptığımız ve her yaptığımızda da farklı riskler taşıyan işlerdendir aslında daire satın almak. Hele de sahibinden daire satın alıyorsanız işiniz bir nebze daha riskli olabiliyor. Bu nedenle bir eve yatırım yapmadan önce çok iyi araştırmak ve belli başlı kriterleri de iyice gözden geçirmiş olmak gerekiyor.

Sahibinden Satılık Daire Almanın Püf Noktaları

  • Alacağınız daireyi kimden aldığınız oldukça önemli bir konudur. Sahibinden konut alırken en büyük teminatınız satıcıdır. Bu nedenle satıcıyı iyice araştırın.
  • Alacağınız gayrimenkulü gidip yerinde görün. Bazen internette belirtilen görseller ve bilgiler gerçeği yansıtmıyor olabiliyor. Satış işlemlerini gerçekleştirdikten sonrada iş işten geçmiş olacağı için işinizi sağlama alın.
  • Konutun sosyal imkanlara olan mesafesini, bulunduğu semti, konumunu iyice değerlendirin.
  • Evi satın almadan önce civardaki diğer evlerin fiyatları ile ilgili bilgi alın ve fiyat karşılaştırması yapın. Böylelikle alacağınız konut için çok fazla para ödemediğinizden emin olabilirsiniz.
  • Alacağınız evin bulunduğu binada ya da tesiste kentsel dönüşüm olup olmadığından emin olun. Hatta SPK lisanslı bir emlak değerleme uzmanından da yardım alabilirsiniz.
  • Takyidat durumu, yönetim planı gibi konular ileriki zamanlarda size beklemediğiniz maddi bir külfet yaratabileceğinden gerekli olan belediye kontrollerini atlamayın ve gerekirse tapu kayıtlarını araştırmak için de bir uzamandan yardım alın.
  • Sahibinden satın alacağınız evin eski borçlarının olup olmadığını araştırın. Eğer borç çıkarsa evin sahibinden borçların ödeneceğine dair bir yazı alın ya da satış işleminden önce borçların ödenmesini talep edin.
  • Kat mülkiyetinin ya da irtifakının varlığından emin olun.
  • Deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını araştırın. Aksi durumda bu durum sizi maddi külfete sokabilir. Bu nedenle Deprem Yönetmeliğine uygun olduğuna dair bir belge talep edilebilir.
  • Sahibinden satılık emlak alırken alacağınız dairede ikamet eden bir kiracının bulunmadığından emin olun. Eğer bulunuyorsa da ileride sorun yaşamamanız için kiracı ile ne zaman çıkacağı konusu ile ilgili anlaşmaya çalışın ve yazılı şeklinde de bunu belgeleyin.

Ne düşünüyorsunuz?

239 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yapı İşleri İnşaat, Makine ve Elektrik Tesisatı Genel Teknik Şartnamelerine Dair Tebliğ Değişikliği

Maksimalist Dekorasyon Nedir ?