in

Satın Alınan Evin Önceki Borcu Kime Aittir ?

Ev Almadan Önce Eski Borçlar Konusunda Kendinizi Nasıl Güvence Altına Alırsınız ?

Gayrimenkul satın almak isteyen kişilerin satın alma öncesinde evin borcunun olup olmadığı gibi dikkat etmeleri gereken birçok husus bulunmaktadır. Araştırma iyi yapılmazsa mülkiyetin devriyle birlikte evin vergi, fatura ve aidat gibi eski borçlarından sorumlu olunabilir.

Her ne kadar Yargıtay kararları doğrultusunda “Evin yeni sahibi, eski borçlardan mesul tutulamaz.” deniliyorsa da eski mülk sahibinin fatura, vergi ve aidat gibi masrafların ödenmemesi sebebiyle bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Yeni Malikin Eski Borçtan Sorumluluğu Nedir ?

Yargıtay kararlarına göz atıldığında ortaya şu gerçek çıkmaktadır: Yeni ev sahibi yani malik, eski borçlardan yalnızca belirli şartlar altında sorumlu değildir. Örnek olarak mülkün birikmiş emlak vergisi borcu varsa bu borçlardan dolayı hem alıcı hem de satıcı sorumlu tutulabilir. Satın alınan mülkün vergi borcu bulunuyorsa evi tam verimle kullanabilmek için alıcı bu borçları ödemek zorunda kalabilir.

Apartmanın eski gider borcunu yeni mülk sahibi ödemekle mükellef değildir. Ancak mülk satın alındıktan sonra kat maliklerinden beklenen giderlerden sorumludur. Apartman yönetimi, bu hususta ödenmeyen aidat veya ortak giderler hakkında icra takibi başlatabilir.

Kat Mülkiyeti Kanunu, eski borçlar konusu ile ilgili yeni ev sahiplerini güvenliğini sağlamaktadır. Yeni ev sahibi, kat maliki olmadığı döneme ait borçlardan sorumlu tutulamaz. Davaya konu edilen anlaşmazlıklar genellikle yeni malik lehine sonuca erer; ancak bu sürecin uzun bir zamanı kapsayabileceği ve süreç esnasında ev hakkında bazı işlemlere (abonelik vb.) kısıtlama getirilebileceği unutulmamalıdır.

Ev Almadan Önce Eski Borçlar Konusunda Kendinizi Nasıl Güvence Altına Alırsınız ?

Eve ait eski borçlar, yeni malikler için bir sorun olarak ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarla karşılaşıldığı zaman yapılacak en iyi hareket, bu konular ile ilgili uzman bir avukattan destek almaktır. Bazı problemleri yaşama ihtimalini en aza indirmek için, aşağıdaki maddelere dikkat edilmesi yeterli olacaktır.

Alınacak ev hakkında emlak vergisi borcunun bulunup bulunmadığı kontrol edilmeli ve uzman kişilerden yardım alınmalıdır.

Satın alınacak mülkün bulunduğu apartmanın veya projenin, aidat veya ortak gider borçlarının bulunup bulunmadığı araştırılmalıdır.

Alınacak evin sahibi ile eski borçlara dair anlaşma yoluna gidilebilir. Malik bu borçları ödeyebilecek durumda değilse, borçları üstlenme karşılığında mülkün fiyatında indirim talep edilebilir.

Ne düşünüyorsunuz?

203 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yetkilendirme Sözleşmesi Nedir ?

Çocuğa Miras Kalan Mallar Nasıl Yönetilir ?