in

Sigorta Fırtına Hasarını Karşılar Mı ?

Çatı ve tabela uçması sebebiyle zarar gören araç ve konutların zararını sigorta karşılar mı ?

Sigortanın hangi durumlarda hasarı karşılayacağının, hangi durumlarda tabelası kopan işyerine zararın rücu edileceğinin şartları var.

Sigorta veya kaskosu olmayanlar da çatısı uçan veya tabelası kopan işyerine zararının karşılanması için dava açabilir.

Peki, çatı ve tabela uçması sebebiyle konutlarda, işyerlerinde ve araçlarda meydana gelen hasarı sigorta karşılar mı? Sigorta hangi durumlarda hasarı karşılar, hangi durumda ödediği zararı tabelası ve pergolası yıkılan işyerlerine rücu edebilir ?

KASKO ÖDER TRAFİK ÖDEMEZ

Eğer aracınızın kasko sigortası varsa, aracınız, üzerine düşen çatıdan, tabeladan ya da diğer parçalardan veya ağaçtan zarar görürse sigorta şirketi tüm zararınızı karşılar.

Trafik sigortası fırtına sebebiyle araçta meydana gelen zararı karşılamaz.

Evinizin konut paket poliçesi varsa, oluşan hasarı sigorta karşılar !

Oturduğunuz apartmanın fırtınada çatısı uçmuşsa ve sizin konut sigortanız varsa, ancak diğer konutların sigortası yoksa; çatı hasarını binadaki hisseniz oranında sigorta öder. Konutuz müstakilse tüm zararı sigorta karşılar.

Konut paket sigortalarının çoğunda komşuluk mali mesuliyet ve üçüncü kişi sorumluluk teminatları da yer alıyor. Fırtınada çatınızdan kopan parçanın bir başkasının aracına veya komşunuzun konutuna vereceği zarar da bu teminattan karşılanır. Bu teminatın poliçenizde olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

POLİÇENİZİ KONTROL EDİN

İşyerinizin paket poliçesi varsa, gerek çatı uçması gerekse fırtınanın yol açtığı tüm hasarlar sigorta şirketi tarafından ödenir.

İşyeri paket poliçelerinin çoğunluğunda üçüncü kişilere verilecek zararları içine alan teminat yer alıyor. Dolayısıyla fırtınada çatınız veya tenteniz uçup, komşunuza zarar verdiyse sigortanızda da bu teminat varsa, sigorta şirketi bu zararı da karşılar.

Sigortada bazı özel durumlar vardır; bunlardan bir tanesi de rücu sistemidir. Ne demek rücu ve fırtına hasarı ile ne alakası var ? Bir fırtınada, işyerlerinin tabelaları, restoran ve kafelerin tenteleri, pergolaları uçabilir, araçlara, diğer işyerlerine zarar verebilir. Tabi, ‘tabelalar, tenteler ne kadar sağlam, derme çatma ?’ tartışılır. Konunun sadece sigorta boyutuna bakılırsa; sigorta şirketi, çatı veya tabela uçması sebebiyle araçta meydana gelen zararı sigortalısına öder, sonra da dönüp çatısı uçan, tabelası düşen bina veya işyerinden ödediği bu hasarı hukuk yoluyla talep eder. Buna da rücu denir.

SİGORTA YOKSA NE OLUR ?

Peki, kasko ya da işyeri veya konut sigortası yoksa fırtınadan zarar gören vatandaş zararını kimden talep edecek ?

Fırtınada çatısı uçan, tabelası düşen bina veya işyeri sahiplerine, ‘aracım, evim zarar gördü, bu zararımı karşılayın’ diyerek dava açılabilir.

Yapılan tespit sonucu gerekli bakım ve onarımların yapılmadığına, ihmal sebebiyle bu zararın oluştuğuna karar verilirse vatandaş sorumlulardan zararını tazmin eder.

Ne düşünüyorsunuz?

253 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Fransız Balkon Nedir ?

Tavan Dekorasyonu Nasıl Yapılır ?