in

Site Ve Apartman Yönetimleri Nereye Şikayet Edilir ?

Site Ve Apartman Yönetimlerinden Nasıl Şikayetçi Olunur ?

Apartman ve site yönetimi ile kat malikleri arasında çıkan problemler nasıl çözülür ? Apartman ve site yöneticileri nereye şikayet edilir ?

Türkiye’de insanlar genellikle sitelerde ve apartmanlarda ikamet ediyorlar. Bu durum da bazı problemleri daha sık yaşanır hale getirmeye başladı. Hal böyle iken doğal olarak apartman ve site yönetimleri ile kat malikleri arasındaki problemlerin nasıl çözüleceği de merak konusu…

APARTMAN VE SİTE YÖNETİMLERİNDEN NASIL ŞİKAYETÇİ OLUNUR ?

İnsanlar ikamet ettikleri sitelerde ve apartmanlarda bazı zamanlar yönetimsel anlamda bazı anlaşmazlıklarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Hukuki aşamasının neler olabileceği, bu durumun nasıl çözülebileceği de merak ediliyor. Öncelikle apartmanlarda ve sitelerde yaşanan problemin ne olduğuna bakılması gerekiyor. Bazen apartman ve site yönetimlerinin görevleri arasında olan konular dahi şikayet meselesi olabiliyor. Bunun için ilgili yönetmeliklere ve kararlara bakılması gerekir. Eğer bu durum da ikna edici olmazsa o zaman şikayet aşamaları devreye girer.

YÖNETİMLER DEĞİŞTİRİLEBİLİR

Apartman ve sitelerde yönetimler kat maliklerinin oyları ile seçilmektedirler. Genel bir şikayet olduğunda Kat Malikleri Kurulu, kat maliklerinin üçte birinin imzası ile toplanabiliyor. Bu şekilde site ve apartman yönetimleri değiştirilerek yaşanan sorunlara köklü çözümler bulunabiliyor. Apartman ve site yönetimleri, kanunun kat maliklerine verdiği bu hak kullanılarak değiştirilebilir.

MAHKEME YOLU

Apartman ve site yönetimlerinden dolayı şikayetler bazı durumlarda bireysel olabiliyor. Bu da yönetim değişikliğini son derece zor hale sokuyor. Böyle durumlarda kat maliklerinin hukuki hakları bulunuyor. Böyle bir durumda kalınması ile Sulh Hukuk Mahkemeleri’ne müracaat eden kat malikleri apartman ve site yönetimleri ile ilgili şikayetçi olabiliyorlar. Bu aşamadan sonra ise şikayet konusu ile ilgili mahkemeden çıkacak olan karar her iki taraf için de bağlayıcı oluyor.

Son yıllarda büyükşehirlerde site ve apartman yönetimleri bu hususta yönetim hizmeti veren şirketlere teslim ediliyor. Bu durumda ise şikayet konusu ile ilgili farklı hukuki kaideler devreye giriyor. Şirketler ile siteler ve apartman arasında yapılan sözleşmeler her iki taraf için de bağlayıcı oluyor. O sözleşmelerde yazan maddelerde bu şikayet hususlarının nasıl çözüleceği çoğu zaman net şekilde ifade ediliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

212 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

19 Mahalle ‘Kırsal Mahalle’ Statüsüne Kavuştu

Devremülk Alacaklar İçin Yol Haritası