in ,

Stüdyo Daire Nedir ? Stüdyo Daireler İçin Dekorasyon Önerileri…

Modern şehir hayatında birçok kişi, özellikle de çocuksuz çiftler ve bekarlar stüdyo daireleri tercih ediyor.

Ekonomik ve pratik açıdan son derece kullanışlı olan stüdyo daireleri en uygun şekilde değerlendirmek için dekorasyon kararlarınızı verirken hassasiyet göstermeniz gerekiyor.

Peki Stüdyo Daire Nedir ?

Bu yapılar, temel ihtiyaçlar olan; yemek yeme, dinlenme ve temizlenme gibi ihtiyaçları karşılayabilecek düzeyde yeterli alanları ihtiva eden konut tipi olarak biliniyor. Bu tarz evlerde genelde büyük şehirlerde; yalnız yaşayan kişiler, üniversite öğretimi alan öğrenciler, farklı bir şehirde memuriyet veya mesleki bir çalışma amacı ile belirli bir süre bulunan kişiler ve ailesiyle bağlarını koparmış bekar insanlar tarafından ikamet sağlanıyor.

Günümüzün çok tercih edilen ev tiplerinden stüdyo dairelerin ekonomik olmaları, kolay temizlenmeleri, dekorasyonu için büyük meblağlara ihtiyaç duyulmaması gibi birçok avantajı bulunuyor. Özellikle gençler arasında sık sık tercih edilen stüdyo daireler, genelde şehir merkezleri gibi elverişli lokasyonlarda bulunuyorlar. Stüdyo daireler diğer daire tiplerine oranla daha küçük oldukları için dekorasyonları esnasında dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta bulunuyor.

Daireniz Ne Renk Olursa Olsun, Aydınlık Olsun !

Stüdyo daireler gibi küçük mekanlarda ışık ve renk önemli ayrıntılardan… Beyaz, krem gibi renkler bu tarz mekanlar için uygun renk seçimleri arasında ilk başta yer alıyor. Eğer renkli bir dekorasyon arzuluyorsanız, mavi, yeşil gibi renklerin uçuk tonlarını tercih ederek dairenizi daha büyük ve ferah gösterebilirsiniz. Stüdyo dairenizin aydınlatma aksesuarlarını seçerken de, dairenin yeterince aydınlanmasına dikkat etmelisiniz. Loş mekanlar, aydınlık mekanlara kıyasla daha dar bir algı yaratıyorlar. Yüksek watt lambaları, ampulleri seçmek, abajurlarda da açık renk modeller arasından tercih yapmak ise dairenize ekstra ferahlık katıyor. Stüdyo dairenizi dekore ederken atlamamanız gereken bir diğer püf nokta ise mekanda ayna kullanmak oluyor. Ayna kullanılan mekanlar, ışığın yansıması nedeniyle olduğundan daha büyük gözüküyor.

Doğru Mobilya ve Aksesuar Seçmeniz Önemli !

Stüdyo daireler gibi küçük mekanlar için mobilya ve aksesuar seçimi de önemli kriterler arasında… Eviniz için alışverişe giderken, çok büyük eşyalar satın almamaya dikkat etmelisiniz. Minimal dizaynlar, düz renkler evinizi olduğundan büyük gösterecektir. Büyük mobilyalardan kaçınmanız gerektiği gibi mobilyalarda koyu renklerden uzak durmanız da doğru bir karar. Evinizde kullanacağınız mobilya ve eşyaları çok fonksiyonlu ürünlerden seçerek, yerden tasarruf edebilirsiniz. Örneğin, altına çalışma masanızı yerleştirebileceğiniz yüksek yatakları, kapanarak duvara yapışabilen masaları, açılarak yatak olan koltukları tercih edebilirsiniz. Evinizdeki mobilyalar büyük olmadığı için aksesuar ve küçük eşyaları da bu doğrultuda seçmeniz gerekiyor. Örneğin; minik bir yemek masası için büyük yemek tabakları almamalısınız. Bunun dışında, gerçekten ihtiyacınız olmayan eşyaları satın almayarak hem evinizde yerden tasarruf edebilir hem de bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

211 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Ekspertizi Nedir ? Emlak Ekspertiz Raporu Nedir ?

İzmir Bayraklı Deprem Konutlarının İhalesi Yapıldı