in

Sükna Hakkı Nedir ?

Sükna Hakkı Devredilebilir mi ? Miras bırakılır mı ?

Sükna hakkı taşınmazlar üzerinde kurulan haklardan biri olup toplum arasında daha ziyade oturma hakkı olarak anılmaktadır.

Sükna Hakkı Nedir ?

Oturma hakkı veya gerçek deyimi ile sükna hakkı Türk Medeni Kanunu kapsamında belirlenmiş bir hak olup 823. maddesi kapsamında açıklanmıştır. Bu hak ile şahsa evin tamamında veya belirlenen bir kısmında ikamet etme hakkı tanınır. Yani kişinin böyle bir hakkı varsa bu hakkın kapsadığı taşınmazda ikamet etme hakkı kazanmış olur.

Sükna Hakkı Devredilebilir mi ? Miras Bırakılır mı ?

Sükna hakkının en önemli özelliği şahsa özel bir hak olmasıdır. Yani bu hakkın bir başkasına devredilmesi veya miras yolu ile bir başkasına bırakılması ne yazık ki söz konusu değildir.

Sükna hakkı çoğu zaman kira ile kıyaslanmakta olup aslında ikisi birbirinden çok farklıdır. Ayni haklar arasında bulunan sükna hakkı tapuda gösterilmekte, tapu kütüğünde irtifak hakları sütununda gösterilmektedir. Kiralama işlemi ise kişisel haklar arasında yer almakta olup şerhler sütununda yer alır. Kiralama işleminde taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanması yeterli olurken sükna hakkının tesisi için ise tapuda senet benzeri şekil şartı aranmaktadır.

Kiralama işlemi konutların yanı sıra bahçe, arsa, devremülk ve yazlık gibi taşınmazlar için de kullanılırken, sükna hakkı sadece konutlarda kurulabilen bir haktır.

Ne düşünüyorsunuz?

247 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

AVM’ler Hangi Gün Ve Saatlerde Açık ?

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kent Genelinde Kentsel Dönüşüm İçin Düğmeye Bastı !