in

Tahliye Taahhütnamesi Nedir ? Örneği ve Şartları

Tahliye Kararı Sonrası Kiracının Evi Boşaltma Süresi Ne Kadar?

Tahliye-Taahhutnamesi-voorgo

Konut kiralama süresince yerine getirilmesi gereken bütün yükümlülükler kira kontratında belirtilir. Kiralamanın başlangıç tarihi ve kiralama müddeti de sözleşmede bulunan bağlayıcı maddelerdendir. Bu maddelerden hareketle Türk Borçlar Kanunu’nda bulunan kiracıyı tahliye süresi ve şartları uygulanır. Kiracının evi boşaltma süresi ise kira sözleşmesinin belirli süreli veya belirsiz süreli hazırlanmış olmasına bakılarak belirlenir.

Belirli Süreli Kira Sözleşmesinde Tahliye Süresi Nedir?

Kiralama döneminin belli olduğu yani sözleşmesinin bitiş tarihinin ifade edildiği kontrat türüne belirli süreli kira sözleşmesi adı verilir. Belirli süreli kira sözleşmesinde, taraflar bildirimde bulunmadığı takdirde 1 yılın sonunda kontrat güncellenmiş olur.

Kira sözleşmesi bitse dahi gayrimenkul sahibi, kiracının evi boşaltmasını talep edemez. Ancak kira sözleşmesinin üzerinden 10 yıl geçtikten sonra bildirimde bulunarak sözleşmeyi feshedip kiracının tahliyesini isteyebilir.

Kiracı Tahliye Süresi Ne Zaman Başlar?

Kiracının kira kontratının bitimine 15 gün kala evi boşaltacağına dair bilginin verilmesi ile başlar.

Kiracının gayrimenkul sahibine evi boşaltacağını açıkladığı tarihe uyması gerekir.

Gayrimenkul sahibinin, bildirimde bulunduğu halde belirtilen sürede evi tahliye etmeyen kiracıdan 1 kira bedeli alma hakkı doğar.

Belirsiz Süreli Kira Sözleşmesinde Tahliye Süresi Nedir?

Kiralamanın başlangıç tarihinin belli olduğu yalnız kiralama müddetinin belirtilmediği sözleşmelere belirsiz süreli kira sözleşmesi adı verilir.

Belirsiz süreli kira sözleşmesinde kiracı veya gayrimenkul sahibi tarafından aksi belirtilmediği müddetçe her 1 yılın sonunda kontrat güncellenmiş sayılır.

Kiracı dilediği zaman evi tahliye edebilir. Gayrimenkul sahibinin, kiracının tahliyesini isteyebilmesi için kira sözleşmesini imzalandığı tarihten itibaren 10 yıl geçmesi gerekir.

Ancak belirli veya belirsiz süreli kira sözleşmelerinde evi boşaltma süresinde uygulanan bir istisna bulunur. Taraflar arasında tahliye taahhütnamesi imzalandıysa kiracının belirlenen sürede evi tahliye etmesi gerekir.

Tahliye Taahhütnamesi Nedir?

Evin hangi tarihte boşaltılacağını bildiren ve kiracı tarafından imzalanan belgeye tahliye taahhütnamesi adı verilir. Kiracı, tahliye taahhütnamesinde belirtilen tarihte her şartta evi boşaltmakla yükümlüdür.

Borçlar Kanunu’nun 352. maddesine göre kiracı, tahliye taahhütnamesinde belirtilen tarihte evi boşaltmamışsa gayrimenkul sahibinin bazı hakları doğar.

Gayrimenkul sahibi söz konusu tarihin bitiminden itibaren 1 ay sonra kira sözleşmesini sonlandırmak için icra yoluna müracaat edebilir veya dava açabilir.

 

Tahliye Taahhütnamesi Örneği

….. TC Kimlik Numaralı …….. adresinde mukim …… ‘den kiraladığım ……. adresinde bulunan kiralık gayrimenkulü …./…../….. tarihinde hiç bir şart ve koşul ileri sürmeksizin, …. tarihli kira sözleşmesine uygun şekilde ayıpsız ve hasarsız şekilde tahliye etmeyi taahhüt ederim. Belirttiğim tarihten daha geç yahut Sözleşme’ye aykırı şekilde tahliye işlemlerini gerçekleştirmem halinde doğacak her türlü zarar şahsıma ait olup bu zarardan kaynaklanan masrafları ivedilikle ödeyeceğimi kabul ve beyan ederim.

Kiracının Adı ve TC Kimlik No’su

Kiracının Adresi:

İmza

Bu noktada her tahliye taahhütnamesinin farklı mahiyetleri bulunabilecek olup bilhassa büyük meblağlı kira sözleşmeleri için alınacak tahliye taahhütnamelerinde uzman avukatlara danışmanız önem arz etmektedir

Ne düşünüyorsunuz?

3151 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ'den 30 Adet 2+1 Konut Satışı! voorgo.com

TOKİ’den 30 Adet 2+1 Konut Satışı!

TOKİ Sosyal Konut Üretmeye Devam Edecek voorgo.com

TOKİ Sosyal Konut Üretmeye Devam Edecek!