in

TAKBİS’ten Tapu Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS), Türkiye genelinde taşınmaz mülkiyet bilgilerini elektronik ortamda sunan ve bunlar ile ilgili birçok bilgiyi sorgulayarak erişebileceğiniz bir e-devlet uygulamasıdır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, arsa ve arazi sahibi olanlar ya da yeni arsa, arazi sahibi olacaklar için internet üzerinden parsel sorgulama hizmeti sunuyor.

‘Tapu parsel sorgulama’ , ‘arsa parsel sorgulama’ gibi işlemlerinizi bu hizmeti kullanarak yapabiliyorsunuz.

Sadece vatandaşların değil, kurum, kuruluş ve belediyelerin de sık sık faydalandığı bir sistem…

Bu sistem, yapılacak olan işlemleri standartlaştırarak bilgisayar ortamında yürütülmesini sağlar.

Kurumların ve vatandaşların sık sık karşılaştıkları bürokratik sorunları engeller. ‘T.C ile tapu sorgulama’ veya ‘tapu sorgulama parsel’ gibi işlemlerinizi bu yolla güvenle yapabilirsiniz.

TKGM Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü (TKGM) Parsel Sorgulama Uygulaması aracılığı ile ada ya da parsel numarasına dair bilgilere erişebilirsiniz.

TKGM’nin Parsel Sorgulama Uygulaması’na giriş yaptıktan sonra karşınıza bu sitenin kullanım talimatları çıkar.

Bu talimatnameyi okuyup onay vermeniz gereklidir. Aksi takdirde siteye girişiniz olmayacaktır.

Bu onay işlemini gerçekleştiğinde, tapunuzun adres bilgilerini sisteme girdikten sonra, karşınıza arazinizin uydudan çekilmiş fotoğraflarıyla birlikte konumu ve bilgileri ekranınıza yansıyacaktır. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi sorgulamasını buradaki link üzerinden yapabilirsiniz.

TAKBİS internet sitesi için kullanım koşulları 11 maddeden oluşmaktadır. Sitede işlemlerinizi gerçekleştirmeden önce kullanım koşullarını okumanız ve kabul etmeniz gerekmektedir.

E-Devlet Üzerinden Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Eğer TKGM’nin kendi portalı üzerinden sorgulama gerçekleştirmek istemiyorsanız, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde bulunan arazi ve tapu bilgilerinize e-Devlet üzerinden de erişim sağlayabilirsiniz.

Yapacağınız sorgulamayı gerçekleştirmeden önce e-devlet sisteminde kaydınız olmalıdır. Kimlik doğruluğunu sağlamasının ardından sisteme giriş yaparak gerekli sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer e-Devlet sisteminde kaydınız bulunmuyor ise, en yakın PTT şubesine giderek ilk önce geçici e-Devlet şifresi temin etmeniz gereklidir.

Bu şifre ile giriş sağladıktan sonra Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün ara yüzüne girerek herhangi bir tapuya sahip olup olmadığınız bilgisine erişebilirsiniz.

Sistem üzerinde herhangi bir tapunuz bulunmuyor ise e-Devlet sistemi size bu bilgiyi verecektir.

Ne düşünüyorsunuz?

113 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Markalı Konut Nedir ?

Ziraat Bankası Ve TKGM İş Birliği